Bez niego nie wjedziemy do wielu krajów na świecie. Ważny paszport to pierwszy krok do udanych wyjazdów, nie tylko wakacyjnych
Jakie dokumenty należy złożyć by otrzymać paszport wyjaśnia Zbigniew Gurtat, koordynator oddziału paszportów w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.
Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają rodzice. – Jeśli dziecko ma ukończone 5 lat, również uczestniczy przy składaniu wniosku – tłumaczy Zbigniew Gurtat.
Do wniosku o wydanie dokumentu dla dziecka również należy złożyć 1 kolorową fotografię wykonaną en face (czyli na wprost) w ostatnim półroczu, dołączyć opłatę paszportową i okazać legitymację szkolną, jeśli rodzice chcą skorzystać z ulgi paszportowej.
Radomianie najczęściej składają wnioski o wydanie paszportu, gdyż skończyła im się ważność poprzedniego dokumentu. Są też tacy, którzy chcą po raz pierwszy wyrobić paszport dla siebie lub dla dziecka.
Opłata paszportowa wynosi 140 zł. Jeśli osoba pełnoletnia chce skorzystać z ulgi paszportowej, powinna okazać ważną legitymację emeryta, rencisty, orzeczenie o niepełnosprawności lub legitymację studencką.
Wojewoda ma 30 dni na wydanie paszportu. Obecny czas oczekiwania na wyrobienie dokumentu w Radomiu to ok. 2 tygodnie. W szczególnych przypadkach paszport może być wyrobiony w ciągu tygodnia.
Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie Polski, bez względu na miejsce zameldowania. W tym samym wydziale należy go również odebrać.
Od początku tego roku w radomskim oddziale paszportowym złożono już 10 883 wnioski o wydanie tego dokumentu.
W 2017 roku w województwie mazowieckim przyjęto 225 572 wniosków paszportowych, w 2018 roku było ich 277 269. Od 1 stycznia do 31 maja 2019 r. w punktach obsługi na terenie województwa mazowieckiego przyjęto 142 172 wnioski paszportowe.