Wielki tamburyn w Centrum Rzeźby Polskiej



Położone kilkanaście kilometrów od Radomia przy trasie do Kielc… Z uroczym parkiem i ciekawymi rzeźbami – Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Nie trzeba daleko od Radomia jechać, by np. w sobotę czy w niedzielę miło spędzić czas. Wystarczy wybrać się do Orońska do Centrum Rzeźby Polskiej.

Zwiedzanie Centrum można zacząć od parku, w którym znajdziemy chwilę ukojenia nad stawem. Spacerując po tym zielonym obszarze można już zobaczyć ustawione czy zawieszone tam rzeźby.

Idąc dalej warto zajrzeć do Galerii Oranżeria czy do Pałacu Józefa Brandta, gdzie można podziwiać wystawy stałe i czasowe.

W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku znajduje się również Ośrodek Pracy Twórczej Rzeźbiarzy. Odbywają się tam także plenery rzeźbiarskie.

Chętnych CRP zaprasza na różnego rodzaju warsztaty (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych).
Obecnie w CRP można oglądać dwie wystawy czasowe.

Do 17 września czynna jest wystawa „O potrzebie tworzenia widzeń”.

Inspiracją dla wystawy, a jednocześnie jej tytułem, jest historyczny esej Stefana Themersona z 1936 roku. Autora tekstu interesowały przede wszystkim problemy filmu artystycznego, którego w Polsce był pionierem. Wspólnie z żoną Franciszką tworzyli filmy w oparciu o różne, niekonwencjonalne metody.

Na wystawie w muzeum w Orońsku film artystyczny jest jednym z mediów, nie mniej eksperymenty i doświadczenia związane z ruchomym obrazem, światłem, operowaniem przestrzenią i efektami optycznymi zajmują pozostałych artystów, których prace prezentowane są w różnych przestrzeniach muzeum.

Wystawa ma formę kolażu, z którego zbudowana jest mozaika ułożona na kilku poziomach eksperymentowania z szeroko rozumianą wizualnością. Jest zapisem historycznych i współczesnych praktyk artystycznych, które angażują naszą wyobraźnię w zdecydowanie bardziej aktywny sposób.

Natomiast do 22 października można oglądać wystawę Thorstena Goldberga. W Galerii „Oranżeria”, artysta prezentuje zestaw trzech głównych prac: „Neonowy Cumulus” („Neon Cumulus”) – świetlny obiekt skonstruowany z neonowych konturów i lustra, projekcję video „25 minut deszczu + drzewo bukowe” („25 min of rain + beech-tree”)– lustrzane odbicie wielkiego bukowego drzewa na mokrym chodniku, oblewanym deszczem oraz „Teren. Staw Rolina” („Terrain. Rolina Pond”) – topograficzny szklany model dna stawu Rolina, uzupełnionych mniejszymi obiektami, modelami i rysunkami.

 

Fot. CRP Orońsko

Komentarze



CLOSE
CLOSE