full screen background image
Search

„Wigilia dla samotnych” tuż tuż – rozmowa z koordynatorem akcji


Trwają przygotowania do drugiej radomskiej edycji „Wigilii dla samotnych”. To niezwykła inicjatywa, która ma na celu sprawić, by w ten świąteczny dzień nikt nie był sam. Do pasywnego (goście) i aktywnego (wolontariusze) udziału w wydarzeniu zachęca Zbigniew Ciesielski, koordynator akcji w Radomiu.

Pomysłodawcą „Wigilii dla samotnych” jest Mikołaj Rykowski, założyciel fundacji „Wolne miejsce”, który 18 lat temu zapoczątkował takie spotkanie we własnym domu, przyjmując pod swój dach samotnego sąsiada. Impulsem do zaproszenia gościa był pusty talerz przy wigilijnym stole, nakryty zgodnie ze świąteczną tradycją. Dziś „Wigilie dla samotnych” organizowane są w całym kraju i coraz częściej zagranicą. W zeszłym roku Radom był 10 miastem w Polsce, które podjęło współpracę z fundacją. – Ubiegłoroczna „Wigilia dla samotnych” zakończyła się sukcesem. W Zespole Szkół Budowlanych zgromadziło się ponad 150 osób i myślę, że w tym roku gości będzie jeszcze więcej – mówi Zbigniew Ciesielski.

Powodzenie „Wigilii dla samotnych” zależne jest od sponsorów, kucharzy i wolontariuszy. Ideą akcji jest zorganizowanie tradycyjnej wieczerzy na najwyższym poziomie zarówno pod względem kulinarnym, jak i artystycznym. Ważne jest, by stworzyć rodzinną, przyjazną atmosferę, by każdy poczuł się jak w domu. – W tym roku wolontariuszy jest więcej, ale przyda się każda dodatkowa para rąk m.in. do przygotowania sali, ustawienia i nakrycia stołów oraz do obsługiwania gości. Poszukujemy także osób do towarzystwa i rozmowy podczas kolacji. Większość produktów do przyrządzenia tradycyjnych potraw już zgromadziliśmy, ale brakuje nam jeszcze uszek, pierogów, jajek do sałatek oraz karpia. Za pomoc, którą już otrzymaliśmy, serdecznie dziękuję. Dzięki zaangażowaniu radomian tegoroczna „Wigilii dla samotnych” zapowiada się wyjątkowo. Będzie choinka, pyszne jedzenie, nie zabraknie także drobnych prezentów i wspólnego kolędowania z radomskim chórem – zapowiada Zbigniew Ciesielski.

Osoby, które aktywnie chcą się włączyć w „Wigilię dla samotnych” mogą kontaktować się z koordynatorem akcji Zbigniewem Ciesielskim pod nr tel.: 608 487 904 lub pisać na adres mailowy: wigiliadlasamotnychradom.onte.pl. Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia dostępne są na fanpage’u „Droga Życia”.

„Wigilia dla samotnych” odbędzie się 24 grudnia br. w Zespole Szkół Budowlanych przy ulicy Tadeusza Kościuszki 7 w Radomiu. Goście będą wpuszczaniu od godziny 14 przez bramę wjazdową od strony ulicy Kościuszki. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15 i potrwa do około 17. Wydarzenie uświetni występ chóru katedralnego. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, jedynym warunkiem jest trzeźwość.

Rodziny, które pragną w ten sposób spędzić wigilię mogą przynieść ze sobą świąteczne potrawy. Nie jest to jednak warunkiem uczestnictwa w uroczystości.

Komentarze