Wigilia inna niż wszystkie



Do wigilii pozostało jeszcze trochę czasu, ale już dziś warto się zastanowić, jak ją spędzimy. Może w tym roku inaczej niż zwykle? Może warto dołączyć do świątecznych wolontariuszy i sprawić, by ten dzień stał się wyjątkowy dla innych, ale także dla nas samych?

Fundacja „Wolne miejsce” pomaga ludziom samotnym spędzić wyjątkowe święta. Pomysłodawcą akcji jest Mikołaj Rykowski, który 18 lat temu zapoczątkował „Wigilię dla samotnych” we własnym domu, przyjmując pod swój dach samotnego sąsiada. Impulsem do zaproszenia gościa był pusty talerz przy wigilijnym stole, nakryty zgodnie ze świąteczną tradycją.

Wigilia dla samotnych” to wspaniałe wydarzenie na najwyższym poziomie zarówno pod względem kuchni jak i świątecznej oprawy. Wolontariusze przygotowują wieczerzę wigilijną z pieczołowitością, dbając o to, by przybyli goście czuli się wyjątkowo. Tradycyjne potrawy przyrządzają szefowie kuchni, a muzycy dbają o artystyczną oprawę wigilijnej kolacji.

Radom jest 10 miastem w Polsce, które podjęło pracę z fundacją. W zeszłym roku łącznie przy wigilijnych stołach w kraju w ramach akcji zebrało się ponad 6 tyś. osób. Powodzenie „Wigilii dla samotnych” uzależnione jest od wolontariuszy, co podkreślał Mikołaj Rykowski.

Przed wigilią w każdą środę o godzinie 18:00 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 28, przy ulicy Stefana Jaracza 8 w Radomiu odbędą się spotkania z wolontariuszami, o czy mówił Zbigniew Ciesielski, koordynator akcji w Radomiu. A jacy wolontariusze są potrzebni? Kucharze, artyści, kolędnicy oraz osoby, które będą rozmawiać przy stołach. Świąteczny wolontariat to nie tylko aktywna pomoc, ale także obecność, tak potrzebna w wieczór wigilijny.

Wigilia dla samotnych” odbędzie się 24 grudnia o godzinie 16 w Zespole Szkół Budowlanych przy ulicy Tadeusza Kościuszki 7 na sali gimnastycznej. Organizatorzy przywidują, że na tegorocznej „Wigilii” w Radomiu pojawi się ok. 1000 osób. Jednym warunkiem uczestnictwa w uroczystości jest trzeźwość.

Komentarze