Wojciecha Stana pamięć o Majdanku



Ruszyła promocja albumu fotograficznego 'Majdanek. Pamięć i Prawda”, wydanego przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zbiór fotografii Wojciecha Stana został opatrzony krótkim wstępami kilkorga autorów

Wydawnictwo zawiera teksty między innymi: prof. Sebastiana Piątkowskiego, dr Adama Duszyka czy Marty Grudzińskiej. Wojciech Stan, autor wszystkich zawartych w publikacji fotografii, mówi:

Moje rozumowanie Majdanka polega na tym, że ja uważam to za miejsce święte. Dlaczego? Nekropolia. Jak się zaczął mój Majdanek? Pan Zacheusz Pawlak, to jemu to zawdzięczam. Właściwie to on mnie poprosił: czy pan by zrobił mi kilka fotografii na Majdanku, do mojego opracowania pod tytułem „Przeżyłem”.

Radomski fotograf od 1964 roku systematycznie robi zdjęcia w obozie koncentracyjnym, a swoje prace pokazał na trzech wystawach. Publikacja stała się czwartą odsłoną tej fotograficznej dokumentacji. Dlaczego Muzeum im. Jacka Malczewskiego zdecydowało się na jej wydanie, mówi dyrektor Leszek Ruszczyk:

Późno się pokazuje ta publikacja, ale cieszymy się, że w ogóle się pokazała. Misją Muzeum im. Jacka Malczewskiego jest, żeby przedstawiać, dokumentować każdy okres, chociaż tak nieludzki, jak  czasów okupacji. Ale dokumentować i oddawać hołd tym, którzy pierwszym transportem trafili do Majdanka. W 1943 roku elita naszego miasta została wywieziona i stracona w Majdanku.

Spotkania promujące wydawnictwo, dla mieszkańców Radomia planowane są na wrzesień. Wydawnictwo jest już dostępne w siedzibie Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Komentarze



CLOSE
CLOSE