full screen background image
Search

„Wolne Miasto Wolnych Obywateli. Radom 2 XI 1918” – zakończenie

->

Radomskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem „Wolne Miasto Wolnych Obywateli. Radom 2 XI 1918” dobiegają końca. W najbliższą niedzielę odbędzie się koncert i finał konkursu „Miłość do Ojczyzny Umacniamy Duchem”- wydarzenie będące zwieńczeniem ponad dwutygodniowych spotkań w ramach jubileuszu.

– Radom 100-lecie niepodległości świętuje w sposób szczególny. Byliśmy bowiem pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność. Niepodległość ogłosiliśmy już 2 listopada. Zawiązał się wtedy tzw. Komitet Pięciu i powstała „Republika Radomska” (wtedy tak jeszcze nie nazywana), która miała swój własny rząd, policję i wojsko. A w następnych miesiącach i latach radomianie brali udział w krwawych walkach o granice odrodzonej Rzeczpospolitej – mówił prezydent Radosław Witkowski.

Koncert i finał konkursu „Miłość do Ojczyzny Umacniamy Duchem” odbędzie się 18 listopada o godz 18:00 w sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Organizatorem wydarzenia jest Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej Oddział Parafialny Parafii Opieki NMP. Koncert pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego.

Komentarze