full screen background image
Search

WOŚP dla najmłodszych pacjentów radomskiego szpitala


Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wzorem ubiegłych lat pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych oddziałów dziecięcych. Dzięki wsparciu WOŚP w 2018 roku Radomski Szpital Specjalistyczny (Odział Neonatologii i Odział Dziecięcy) otrzymał sprzęt o wartości niemal 800 tysięcy złotych brutto.

– W ubiegłym roku dostaliśmy dwa urządzenia wielofunkcyjne typu Panda. Są to urządzenia potrzebne do reanimacji i resuscytacji noworodków. Dodatkowo są one wzbogacone o kardiomonitory, które rejestrują pracę serca noworodków, podają zapis EKG, a także mierzą saturację. Te urządzenia posiadają też funkcje pielęgnacyjne. Umożliwiają zmierzenie i zważenie noworodka bez konieczności przenoszenia go. Otrzymaliśmy również lampy do fototerapii, dzięki którym można skrócić pobyt noworodka na oddziale. Służą też do leczenia żółtaczki. Ponadto trafił do nas aparat Infant Flow do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków. Ze sprzętu korzystamy codziennie, co pokazuje, że żadna złotówka się nie zmarnowała. Przydałoby się nam jednak jeszcze wiele sprzętów. W naszym szpitalu rodzi się rocznie 17000 noworodków – podkreśla Bogusława Jemioł-Wojakowska, kierownik oddziału neonatologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

– Szczególnie miło wspominamy finał z ubiegłego roku. To była rekordowa zbiórka, podczas której udało się zebrać ponad 336 tysięcy złotych. To tylko pokazało, że radomianie mają wielkie serce i potrafią je otwierać, żeby pomagać najmłodszym pacjentom. Dzięki pieniądzom zebranym w ramach WOŚP udało się wyposażyć radomski szpital w niezbędny sprzęt medyczny dla Oddziału Neonatologii i Oddziału Dziecięcego – mówi prezydent Radosław Witowski.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stała się naszą narodową tradycją, w ramach której zbieramy pieniądze na zakup sprzętu dla szpitali. Jesteśmy z tego dumni i żeby tradycji stało się zadość, zachęcam radomian do wyjścia z domów w najbliższą niedzielę i wrzucenia kilku przysłowiowych groszy do puszki – dodaje wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Sprzęt o najwyższej wartości przekazany w ramach WOŚP dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w 2018 roku

1. Przekazane na Oddział Neonatologii – dwa urządzenia wielofunkcyjne typu Panda każde z kardiomonitorem – urządzenia służą do reanimacji i obserwacji noworodków.

2. Przekazany na Oddział Dziecięcy Ultrasonograf z wyposażeniem – głowice ultrasonografu umożliwiają wykonanie badań kardiologicznych pediatrycznych, badań małych narządów.

1. Oddział Neonatologii otrzymał w 2018 roku – Kierownik Oddziału Neonatologii Bogusława Jemioł – Wojakowska

– dwa urządzenia wielofunkcyjne typu Panda każde z kardiomonitorem (2 zestawy)– urządzenie służy do reanimacji i obserwacji noworodków, sprzęt pozwala na przeprowadzenie reanimacji dziecka oraz nieinwazyjne wspomaganie jego oddechu. Sprzęt umożliwia zważenie, zmierzenie i ogrzanie noworodka bez konieczności przenoszenia dziecka.

– aparat Infant Flow – jest urządzeniem do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków. Zapewnia utrzymanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych dziecka, co chroni pęcherzyki płucne przed zapadaniem się.

– lampy do fototerapii – leczenie żółtaczki noworodków

Lekarz neonatolog bada po porodzie każdego noworodka – sprawdza jego odruchy oraz ocenia ogólny stan zdrowia dziecka. Na oddział neonatologii RSZS trafia każde urodzone dziecko, w 2018 roku około 1 700 noworodków przy czym około 700 dzieci leczonych było w ramach patologii noworodka.

2. Oddział Dziecięcy otrzymał w 2018 roku – Kierownik Oddziału Dziecięcego Zbigniew Dziwisz

– Ultrasonograf – głowice ultrasonografu umożliwiają wykonanie badań kardiologicznych pediatrycznych, badań małych narządów

– kardiomonitor, pompa strzykawkowa, pulsoksymetry, fotele z odchylanym oparciem i podnóżkiem dla rodziców i opiekunów , łóżka szpitalne (leżanka), łóżka większe i mniejsze, szafki przyłóżkowe , łóżeczka dziecięce rehabilitacyjne z wyposażeniem (szafką i materacem ), łóżka rehabilitacyjne dla dzieci dużych z wyposażeniem.

W Oddziale Dziecięcym RSZS w ciągu roku leczonych jest około 1 800 pacjentów, ponadto na Sorze dziecięcym w ciągu miesiąca przyjmowanych jest średnio 100 pacjentów, w 2018 roku zostało przyjętych około 1 200 pacjentów – przypomina Elżbieta Cieślak, Rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia 2019 r. W Radomiu większość wydarzeń będzie miało miejsce na placu Corazziego.

Komentarze