Wstępy w Skaryszewie



 

Gościem RadiaRadom.pl jest Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew – Ireneusz Kumięga.

W poniedziałek – 6 marca w Skaryszewie rozpoczynają się Wstępy, czyli impreza z ponad 400 letnią tradycją. W tym roku po raz pierwszy w nieco zmienionej formule. Dotychczas wstępy odbywały się w każdy „wstępny”, czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu, a od tego roku jarmark rozłożono na dwa dni – poniedziałek i wtorek. Zapewni to większy komfort dla kupujących, zwiedzających, ale także dla zwierząt, które są głównymi bohaterami targów.

Choć liczba wystawianych zwierząt zdecydowanie zmniejszyła się na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, to wciąż na targach pokazywanych jest ponad 400 koni.

Targom towarzyszy jarmark, na którym można kupić właściwie wszystko– od małych bibelotów, poprzez zabawki i przybory kuchenne po meble.

Nieodłącznie podczas Wstępów odbywają się koncerty muzyki ludowej (choć nie tylko), można także spróbować kuchni regionalnej, typowej dla regionu Mazowsza, ale również przysmaków z terenu całej Polski.

Podczas pierwszego dnia Wstępów prezentowane będą konie pociągowe, ras zimnokrwistych, natomiast wtorek przeznaczony jest na prezentację koni szlachetnych, czystej krwi.

Wstępy – Skaryszewski Jarmark Koński, to impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji powstała w konsekwencji z przeobrażenia przywileju targowego nadanego Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy. Podczas jarmarku eksponowane są między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, rzemiosło, sztuka ludowa a przede wszystkim konie pociągowe. Wstępy odbywają się tylko raz do roku i mają ruchomą datę „wstępny” czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu.

 

 

 

Komentarze