Wybierz się na wirtualny spacer po zamku szydłowieckim Na spacer zaprasza Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca oraz Szydłowieckie Centrum Kultury, gdzie za pomocą kamerki można wybrać się na przechadzkę po XIV- wiecznym zamku Radziwiłłów. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Kultura w sieci”

Zamek w Szydłowcu jest jednym z ciekawszych zabytków gotycko-renesansowych w naszym regionie. Jego historia sięga wczesnego średniowiecza, kiedy znajdował się tu drewniano – ziemny gród warowny. W XIII wieku był on siedzibą rodową Odrowążów.

W XV wieku z polecenia Stanisława Szydłowieckiego drewniana warownia została zastąpiona murowanym zamkiem. Kolejny właściciel zamku, Mikołaj Szydłowiecki,  rozbudował zamek czyniąc z niego pełną przepychu renesansową rezydencję.

Obecnie w zamku mieści się Szydłowieckie Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Ekspozycja muzealna składa się z ponad 2000 różnego rodzaju instrumentów.

Legenda głosi, że zamek ma swojego ducha, który pojawia się w nieokreślonej postaci w szczególności podczas snu zamkowych gości.

 

Komentarze