XII maraton trzeźwości za nami

W minioną niedziele odbył się XII Maraton Trzeźwości. Oprócz samego maratonu towarzyszyły mu biegi na 10 km oraz półmaraton. Zwycięzcą maratonu został Rafał Czarnecki. Najlepszym zawodnikiem z ziemi radomskiej okazał się Rafał Osiński.

W minioną niedzielę odbył się  XII Radomski Maraton Trzeźwości, który jest najbardziej znaną (choć nie największa) ra­domską im­prezą bie­gową. Organizowany od lat, rokrocznie przyciąga coraz więcej fanów biegania. Pierwsze dziesięć edycji odbywało się nad zalewem Borki, lecz już od dwóch lat organizowany jest on w malowniczej  Puszczy Kozienickiej.

W tym roku zawodnicy rywalizowali na trzech dystansach 10 kilometrach, półmaratonu i oczywiście maratonu. Finisz maratonu był niezwykle emocjonujący do samego końca, ponieważ zwycięzca Rafał Czarnecki z czasem  2.56:01, wyprzedził o zaledwie 5 sekund, drugiego na mecie Karola Grabdę (2.56;06) z ekipy Biegiem Radom. Trzecie miejsce przypadło Romualdowi Proszyńskiemu (2.58:10) z Puławianin Puławy. Najlepszym zawodnikiem z ziemi radomskiej okazał się Rafał Osiński z ekipy Biegiem Radom, który uplasował się na 6. miejscu z czasem (3.05;55).

Wśród Pan najlepsza na dystansie 42.195 km była Karolina Waśniewska z Biegiem Radom, która uzyskała czas 3.28:53. Karolina Waśniewska wygrała również wśród zawodniczek z ziemi radomskiej, zajmując w klasyfikacji ogólnej biegu 14. miejsce. Drugie miejsce przypadło Agnieszce Brogowicz – Stępniewskiej, która do zwyciężczyni straciła niespełna 40 minut (4.07;56), a na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Piasek z czasem (4.19:02).

W maratonie udział wzięło 62 zawodników, ukończyło go 56.

W rywalizacji o połowę krótszej najszybciej trasę pokonał Paweł Wójcik z czasem (1.22:31), który wyprzedził zaledwie o 3 sekundy drugiego na mecie Michała Welbera z Lacho Team/GrampS z czasem (1.22:34). Trzeci rywalizację ukończył Piotr Leśniak z WKS Wawel z czasem (1.22:43). Z pośród zawodników z ziemi radomskiej najszybciej trasę półmaratonu pokonał Andrzej Kacprzak z Biegiem Radom z czasem (1.24:30).

Lidia Czarnecka była najszybsza w półmaratonie kobiet, która potrzebowała 1.36:40 na pokonanie tego dystansu. Minutę po niej na metę zameldowała się Natalia Gospodarczyk z Biegiem Radom z czasem 1.37:50. Trzecia była Magdalena Fokt z czasem (1.58:28).

W półmaratonie wystartowało 89 zawodników, a ukończyło 70.

Na najkrótszym dystansie 10 kilometrów najszybszy okazał się Mateusz Dębski z RLTL ZTE Radom z czasem 34:54, drugi był Adrian Krekora (39:04), a trzeci Grzegorz Lasota z ULTRA team Radom z czasem (39:55.

Wśród Pań najlepsza byłą Katarzyna Klepacz z INDEPENDIENT (42:05) , druga linię mety przekroczyła Klaudia Kotańska z STS SKARŻYSKO z czasem 43:30, a na najniższym stopniu podium stanęła Izabela Smolińska z RLTL ZTE Radom (44:04).