XIX Święto Chleba już w niedzielę



Stoiska radomskich piekarni, rozstrzygnięcie konkursu na Tradycyjny Wieniec Dożynkowy czy występy kapel ludowych. To tylko niektóre atrakcje XIX Święta Chleba, które już w niedzielę odbędzie się w skansenie.

Podczas XIX Święta Chleba będą wystawione stoiska radomskich piekarzy, na których będzie można kupić różnego rodzaju pieczywo. Jak zapowiada piekarz i współorganizator imprezy Jarosław Gajda każda z piekarni szykuje jakieś niespodzianki i swoje piekarnicze hity.

Będą też stoiska twórców ludowych i bogaty program artystyczny.

Świętowanie rozpocznie się korowodem z wieńcami dożynkowymi, który wyruszy sprzed szkoły. Następnie o godz. 10 w muzealnym amfiteatrze rozpocznie się msza święta w intencji piekarzy i rolników.

Po mszy skansen i piekarze zapraszają na część oficjalną i artystyczną. – Zostaną wręczone klucze św. Kazimierza osobom, które od lat współpracują przy organizacji Święta Chleba – tłumaczy Jarosław Gajda.

W tym roku statuetki otrzymają: Anna Sadal, dyrektor Domu Kultury Borki, Radosław Starczewski, dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich oraz Marek Klichowski z Italmarco – wieloletni sponsor imprezy.


Będą występy zespołów i kapel ludowych, m.in.: Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”, zespołów Guzowianki i Wolinianki, kapeli Lipce, Jana Wochniaka, Krzysztofa Rokicińskiego.

Piekarze zapraszają też najmłodszych uczestników Święta Chleba na pokazy piekarnicze. – Dzieci będą mogły same spróbować jak się wyrabia ciasto, zrobić chałkę czy koguta – mówi piekarz Paweł Pastuszka.

Po godz. 15 w Kurniku zostanie otwarta wystawa Obiekty sakralne i cmentarze Puszczy Kozienickiej.

Na polach będzie można zobaczyć pokaz omłotów, orki ciągnikowej czy pokaz wyrobu kaszy gryczanej przy użyciu kasownika z napędem ręcznym korbowym.

Na terenie zagród będzie się odbywał kiermasz wyrobów piekarniczych oraz kiermasz i pokazy twórców ludowych. Ponadto będzie można spróbować potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Zespoły Obrzędowe.

Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego zakupu biletów, co pozwoli uniknąć stania w długich kolejkach w trakcie imprezy.

Do muzeum będzie można wejść dwoma wejściami: od ul. Stawowej i Szydłowieckiej.

W niedzielę, ul. Szydłowiecka będzie ulicą jednokierunkową. Wjazd tylko od ul. Starokrakowskiej.

Chętnych do udziału w Święcie Chleba do Muzeum Wsi Radomskiej dowiozą autobusy linii 17 i 70. W obydwu będą obowiązywały bilety zgodnie z taryfą miejską.

Autobusy linii 70 będą kursowały w godzinach około 9:00-20:00 ze średnią częstotliwością co 10 minut.

Trasa będzie wiodła od pętli końcowej Os. Michałów ulicami Królowej Jadwigi, Mieszka I, Chrobrego, Kusocińskiego, Żwirki i Wigury, 25 Czerwca, Sienkiewicza, Mickiewicza, Traugutta, Poniatowskiego (powrót: plac Dworcowy), Dowkontta, 1905 Roku, Limanowskiego (powrót: Łukasika), Wierzbicką, Warsztatową, Lipskiego, Potkanowską, Starokrakowską i Stalową do pętli Potkanów / Stalowa.

Na tej trasie będą obowiązywać wszystkie przystanki (w rejonie dworca PKP wspólne z linią7). Dla linii 70 uruchomiony zostanie też dodatkowy przystanek Warsztatowa / Wierzbicka 04 (w stronę Potkanowa).

Dojazd będzie możliwy też autobusami linii 17 (kursującej standardową trasą). Jej częstotliwość zostanie zwiększona dwukrotnie (w godzinach około 10:00-13:00 kursy będą co 20 minut, a w godzinach około 13:00-20:00 – co 15 minut).


Program imprezy XIX Święto Chleba

Amfiteatr

10.00 – 19.00

– msza święta w intencji piekarzy i rolników
– powitanie gości, przedstawienie organizatorów i patronów, przemówienia okolicznościowe
– wręczenie Kluczy świętego Kazimierza
– wręczenie podziękowań dla sponsorów
– rozstrzygnięcie konkursu na „Tradycyjny Wieniec Dożynkowy”
– występ kapeli wiejskiej
– występ Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”

Scena „Pod dębem”

12.00 – 19.00

Do tańca grać będą kapele ludowe:
Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Kapela Lipce z Wygnanowa, Kapela Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk Starych.

13.30 – występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Guzowianki”
17.15 – występ Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Wolanianki” z Wolanowa

Kurnik Dworski z Konar

15.30 – wernisaż wystawy „Obiekty sakralne i cmentarze Puszczy Kozienickiej”

W godzinach 15.30 – 17.30 odbędą się pokazy kunsztu piekarskiego w wykonaniu radomskich piekarzy, pokazom będą towarzyszyły warsztaty i konkursy dla dzieci (obok sceny „Pod Dębem”).

Komentarze