Zabytkowe obrazy ozdobią białobrzeski kościółTo były dwa obrazy namalowane na jednej desce – rozdzielone wizerunki Matki Bożej Pocieszenia ozdobią w październiku Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Białobrzegach. Pierwsze malowidło datowane jest na 1513 rok, a drugie na XVIII wiek

Znaleźli go na strychu plebanii wśród śmieci – zabytkowy gotycki obraz sakralny zawiśnie w Kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Białobrzegach. To dzieło datowane na 1513 rok, które udało się odzyskać dzięki pracom renowacyjnym – mówi proboszcz Parafii Świętej Trójcy w Białobrzegach ksiądz Artur Hejda.

Prace renowacyjne polegały na translacji, czyli rozdzieleniu dwóch obrazów namalowanych na tej samej desce. Wierzchnia warstwa malowidła przedstawiała Matkę Bożą Pocieszenia z XVIII wieku. Pod nią odkryto starszy obraz późnogotycki z XVI wieku, również przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem.

Jak tłumaczy Adam Bolek, burmistrz Białobrzegów – konserwatorowi po 15 latach od znalezienia deski udało się rozdzielić dzieła, dzięki czemu parafia zyskała dwa tożsame obrazy.

Kosz renowacji malowideł pokryli parafianie. To 123 tysiące złotych. Odrestaurowane dwa obrazy Matki Bożej Pocieszenia mają ozdobić białobrzeski kościół w październiku tego roku.

KomentarzeCLOSE
CLOSE