Zakupy w Dniu Wszystkich ŚwiętychWielkimi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, chwila kiedy zapalamy świeczki i kładziemy wieńce na grobach bliskich. To tradycja w kulturze chrześcijańskiej, jednak przystrojenie grobów wiąże się z kosztami.

Co roku zmienia się nie tylko cena zniczy, ale również moda na ich kolory i kształty. Na jaki wydatek musimy być przygotowani i co jest najbardziej popularne w tym roku, pytaliśmy sprzedawców obok cmentarza przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Jak stwierdziła Anita Szymańska, największym powodzeniem cieszą się znicze z grubego szkła w jasnych kolorach, które w zależności od rozmiaru kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych. W zeszłym roku absolutnym hitem były znicze ledowe, wodoodporne i zasilane na baterie. Do tej pory są w sprzedaży i cieszą się popularnością.

Wybór wiązanek nie jest ławy. Dostępne są wieńce ze sztucznych i prawdziwych kwiatów, oraz rośliny w doniczkach. Jak mówiła Anita Szymańska, radomianie najchętniej kupują sztuczne wieńce. To się od lat nie zmienia. Ich największą zaletą jest trwałość oraz różnorodność.

Koszt przystrojenia grobu zależy od upodobań osoby opiekującej się grobem. Wybór zniczy i kwiatów jest bardzo duży podobnie jak zakres cenowy. Średnio każdy radomianin powinien być przygotowany na sumę od 100 do 150 złotych, stwierdziła Anita Szymańska. 

W tym roku Dzień Wszystkich Świętych wypada w najbliższą środę. Radio Radom przypomina, że tego dnia komunikacja miejska będzie bezpłatna dla wszystkich pasażerów.

Komentarze