Zbiórka radomskich telefonów



Trwa zbiórka telefonów wyprodukowanych w Radomiu. Chodzi o modele z dawnej fabryki Ericssona, a późniejszej Radomskiej Wytwórni Telefonów. Kolekcja tworzona jest w Galerii Dziedzictwa Kulturowego Miasta Radomia. Zbiórkę prowadzą stowarzyszenie Kocham Radom i Bractwo Rowerowe

Bratki, Astry, hotelowe czy beztarczowe – to telefony wyprodukowane w Radomiu. Ich zbiórka trwa od 14 lat, ale w kolekcji nadal brakuje unikatowych egzemplarzy. – Świąteczne porządki to szansa na odnalezienie poszukiwanych modeli z Radomskiej Wytwórni Telefonów – mówi inicjator zbiórki Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego.

Telefony wyprodukowane w Radomiu można przekazać Bractwu Rowerowemu lub bezpośrednio Sebastianowi Pawłowskiemu. Modele trafią do kolekcji Galerii Dziedzictwa Kulturowego Miasta Radomia.

Jak podkreśla Pawłowski – poszukiwane są unikatowe modele takie jak telefony hotelowe, używane w sekretariatach czy aparaty bez tarcz. Brakuje również najstarszych modeli wyprodukowanych w fabryce Ericssona.

Do tej pory udało się już zebrać ok. 60 egzemplarzy, głównie Bratków czy Tulipanów. Być może te unikatowe modele odnajdą się podczas świątecznych porządków – wierzy Pawłowski.

Do otwarcia w Radomiu fabryki telefonów Ericsson przyczynił się w 1938 roku Józef Grzecznarowski. Po wojnie fabryka zmieniła się w Radomską Wytwórnię Telefonów.

Komentarze