Zbliżenia 116 – Czekoladowa dynastia. Czas Karola



„Czekoladowa dynastia. Czas Karola”, promocja wydawnictw podczas Kazików, a także warsztaty i spotkania autorskie w bibliotece – o tym w magazynie literackim Zbliżenia

Książka „Czekoladowa dynastia. Czas Karola. Opowieść o rodzinie Wedlów” Teresy Moniki Rudzkiej została wydana w październiku 2021 roku przez wydawnictwo Marginesy

Z okładki:

Nie tylko dla miłośników Downton Abbey. I czekolady!

Siedemnastoletnia Joanka Miller dostaje propozycję pracy i wyjeżdża do Berlina. Chlebodawcom podobają się skromność i pracowitość dziewczyny. Nakazują jej solenne wypełnianie obowiązków oraz trzymanie języka za zębami. Panna zamieszkuje przy rodzinie Karola Wedla i wkrótce pochłania ją wir spraw – w tym wyjazd do Warszawy, gdzie słynny cukiernik w 1851 roku zakłada własną cukiernię.

„Czekoladowa dynastia. Czas Karola” opowiada o początkach i rozwoju najsłynniejszej polskiej firmy. Są Karol i Karolina Wedlowie, ich dzieci Emil i Eleonora, służąca Joanka, kucharka Józefa i wiele osób z pierwszych stron gazet. Są zakupy w sklepie Stanisława Wokulskiego, gdzie panna Eleonora poznaje Izabelę Łęcką. Jest też skromny subiekt Ignacy Rzecki – stały bywalec wedlowskiej pijalni czekolady.

To oparta na faktach ballada o wspaniałych ludziach. Ballada napisana ze swadą, realistyczna, lekko melancholijna i często dowcipna. Oraz pełna obłędnego smaku czekolady!

 

Dziękuję wydawnictwu Marginesy za egzemplarz recenzencki.

 

KAZIKI – promocje książek

W dniach 4 do 6 marca odbędą się Kaziki, czyli uroczystości ku czci patrona Radomia i diecezji radomskiej – św. Kazimierza Jagiellończyka. Podczas najbliższej imprezy nie zabraknie ciekawych spotkań autorskich i promocji wydawnictw. Wśród nich m.in. premiera komiksu „Zaginiony Klucz” i spotkanie autorskie z Karolem Łukasiewiczem. Promocja albumu ks. Michała Krawczyka i Wojciecha Stana „Skarby sztuki sakralnej diecezji radomskiej”, a także drugiego numeru „Filokartysty Radomskiego” – pisma Radomskiej Inicjatywy Pocztówkowej.

4 marca, godz. 18 – promocja albumu „Skarby sztuki sakralnej diecezji radomskiej”

5 marca, godz. 15 – promocja drugiego numeru „Filokartysty Radomskiego”

5 marca, godz. 18 – promocja komiksu „Zaginiony Klucz”

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na stronie Resursy Obywatelskiej w Radomiu.

 

Warsztaty w bibliotece

Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu zaprasza obcokrajowców (młodzież licealną, studentów z wymian zagranicznych i osoby pracujące w naszym mieście, a pochodzących spoza naszego kraju) do udziału w warsztatach DISCOVER RADOM.

Projekt ma na celu przybliżenie działalności biblioteki, ale przede wszystkim pokazanie kulturalnej strony miasta, regionu i przekazanie informacji o Polsce.

Spotkania będą odbywały się co dwa tygodnie w filii nr 6, a co kolejne dwa tygodnie odbywać się będzie tematyczny spacer po Radomiu.

Terminy spotkań stacjonarnych: 24.02, 24.03, 21.04, 19.05
Terminy spacerów: 10.03, 7.04, 12.05, 28.05

Ostatnie zajęcia odbędą się 23.06 i najbardziej prawdopodobny scenariusz na nie to wyjazd do Iłży śladami B. Leśmiana. Spotkania są nieodpłatne.

Tematyka:

– Początki Radomia, skąd nazwa? Radom Kazimierza Wielkiego – patrona, Jagiellonów (10.03) również KOBIETY W HISTORII RADOMIA i w nazwach ulic (Maria Kelles – Krauz, M. C. Skłodowska, Konopnicka, Rutkiewicz)

– poezja i literatura – spacer po centrum miasta, śladami wielkich nazwisk (Kochanowski, Mickiewicz, Sienkiewicz, Słowacki) (7.04)

– Sztuka, malarstwo, film – Malczewski, Wajda, Brandt (12.05)

(21.04) planowane spotkanie z rzeźbiarzem Dominikiem Wdowskim i pisarką ikon i witraży – jego żoną – Dominiką Wdowską, radomskimi twórcami oraz malarką impresjonistyczną p. Gogułą z Iłży

– Rzemiosło i lotnictwo – Zaczęło się w Radomiu – (28.05)

Szczegółowe informacje w filii nr 6 MBP u Aleksandry Węglickiej.

Spotkania autorskie

3 marca spotkanie z Łukaszem Barysem, autorem książki „Kości, które nosisz w kieszeni”

9 marca spotkanie z Mateuszem Pakułą, autorem książki: „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

22 marca spotkanie z Robertem Utkowskim i promocja jego tomiku wierszy „Inny stan skupienia”

Komentarze



CLOSE
CLOSE