Zbliżenia – Andrzej Rola-Stężycki



Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki autor m.in. monografii „Nieznamierowice niegdyś miasto. Opowieść subiektywna” jest gościem magazynu literackiego Zbliżenia

Małgorzata Pawlak – zapraszam do wysłuchania rozmowy.

O gościu

Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki to polski genealog, historyk regionalista, leśnik, fotograf i publicysta. Wywodzi się z rodu pieczętującego się herbem Rola. Absolwent Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Warszawie. W latach 1967 – 1973 był żołnierzem zawodowym w Wojsku Polskim. Następnie od 1975 do 1980 zatrudniony jako pracownik resortu kultury i nauczyciel. Od roku 1981 do 1990 pracownik resortu leśnictwa. Pełnił funkcję komendanta Straży Leśnej w nadleśnictwie Chojnów, oraz komendanta Straży Leśnej Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Warszawie i w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Założyciel i pierwszy komendant Straży Miejskiej w Grójcu. Wieloletni wiceprezes, a następnie prezes grójeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego w Grójcu, wykładowca PTTK. Badacz dziejów regionu, członek Związku Literatów na Mazowszu, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Rosyjskiego Towarzystwa Genealogicznego w Sankt–Petersburgu. Prezes Instytutu Genealogii. Długoletni sportowiec, startujący w biegach maratońskich i triathlonie.

Andrzej Rola-Stężycki jest autorem 26 książek oraz wielu publikacji popularyzujących dzieje Południowego Mazowsza, kilkudziesięciu genealogicznych monografii rodzinnych i kilkuset artykułów prasowych z zakresu historii regionu. Spod pióra Andrzeja Roli-Stężyckiego wyszły m.in. takie książki jak: „Grójeckim traktem. Sprawy i ludzie”, „Dzieje rodziny Stężyckich”, Gniazda…Pałace i dwory w Grójeckim”, „Różanna. Wieś w gminie Odrzywół”, czy „Łęgonice Małe. Wenecja Zapilicza”.

Wraz z artystą plastykiem Januszem Nowierskim zaprojektował kilka współcześnie użytkowanych herbów jednostek samorządowych, m.in: herb gminy Pniewy, herb gminy Przechlewo, herb gminy Kąkolewnica, herb gminy Zakrzew, herb miasta i gminy Działoszyn, herb gminy Somianka.

Komentarze



CLOSE
CLOSE