Zbliżenia – I. M. Krasińska – Pod skrzydłami miłości



Powieść Pod skrzydłami miłości Izabeli M. Krasińskiej bohaterką dzisiejszego wydania audycji Zbliżenia

Opowiem Wam o tej powieści, a w zasadzie opowiem o trzech książkach serii o Marcie Konarskiej. Dla mnie dodatkowym atutem tej książki jest fakt, że jej akcja toczy się w Radomiu.

Trzy książki w cyklu

Powieść Pod skrzydłami miłości została wydana w listopadzie 2016 roku. Kolejne tomy to: Za głosem serca i W obłokach marzeń.

Pod skrzydłami miłości to jej debiut literacki. W pierwszym tomie główna bohaterka przeżywa miłość, jaką pewnie przerobiło wiele z Was. Trwa w związku z żonatym mężczyzną, który ciągle ją zwodzi, mówi, że się rozwiedzie itp. Standardowe teksty zdradzających małżonków…

Aż w końcu Marta na własne oczy widzi swego ukochanego z jego „podłą” żoną i dziećmi. Po tym „spotkaniu” dochodzi do tragedii. Dzięki temu przejrzała na oczy. I choć o mały włos nie przypłaciła tego życiem, to jednak zyskała nową miłość.

Plusem książki Pod skrzydłami miłości są fragmenty tekstów kanadyjskiego wokalisty Garou, które stanowią wstęp do każdego rozdziału. Te fragmenty idealnie wpasowują się w treść i są świetnym uzupełnieniem tej powieści.
Pod skrzydłami miłości, to powieść o miłości, poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, bolesnej przeszłości i bliskości. Skłania do refleksji, mądra, pozwalająca uwierzyć, iż najlepsze rzeczy są jeszcze przed nami.

W drugiej części – Za głosem serca – poznajemy dalsze losy miłości oraz tematy, które trapią wiele związków – bezpłodność i flirty w pracy.

W tym tomie autorka poważniej podeszła do sprawy niż w pierwszym tomie. Zaserwowała czytelnikowi dużo różnych emocji. To powieść o rodzinie i jej sile. O tym, że warto doceniać każdy dzień spędzony z najbliższymi. Pokazuje też jak dla niektórych ważną sprawą jest posiadanie potomstwa. I walkę o niego. Pokazuje też jak łatwo wpaść w paranoję w dążeniu do celu.

Natomiast trzecia część – W obłokach marzeń – ma najmocniejszy temat. Tytuł sugeruje, że będzie to lekka, łatwa i przyjemna opowieść. Jednak na kartach tej powieści widnieje przemoc domowa, zarówno fizyczna jak i psychiczna. Czytamy jak wiele potrafi znieść kobieta maltretowana przez męża, by ochronić swoje dzieci.

…wrażenia…

Autorka pisze o strachu, wstydzie, bezsilności. O tragedii, która rozgrywa się w czterech ścianach, za zamkniętymi drzwiami. Sąsiedzi choć są blisko niczego nie zauważają, lub nie chcą zauważyć. Dopóki nie stanie się tragedia. Ten schemat nieco przełamuje Piotr, który ma pewne podejrzenia dotyczące sąsiadów. Czy okażą się prawdziwe? Dowiecie się, gdy przeczytacie W obłokach marzeń. Ten tom to trochę thriller psychologiczny. Moim zdaniem najlepsza z tych trzech książek. Dużo daje do myślenia.

Marta Konarska – główna bohaterka książek, może wydawać się lekko irytująca, trochę naiwna, niedojrzała, niepozbierana. Jednak powoli przechodzi przemianę. Jej braki nadrabia Piotr, dzielny strażak, który ją uratował po tragicznym wypadku.

Wszystkie trzy tomy mają ogromny minus. Autorka co kilkanaście, kilkadziesiąt stron powtarza, wspomina to co już było napisane wcześniej. Bardzo mnie to irytowało. Przez te wzmianki książki są na siłę przeciągnięte. Spokojnie można by każdą z nich skrócić o jedną trzecią.

Plusem jest umiejscowienie akcji w Radomiu. Autorka przemyca kilka ciekawostek o mieście, jego historii.

Ważnym punktem jest też przedstawienie od środka pracy strażaków. Wydaje się nam, że wiemy jak ciężka jest to praca, ale nie wiemy jak ciężka. Dzięki powieści Izabeli M. Krasińskiej dowiadujemy się co przeżywają strażacy, jak bardzo poszczególne zdarzenia wpływają na ich życie, rodziny, zdrowie fizyczne i psychiczne.

Podsumowując – polecam Wam przeczytać cykl o losach Marty Konarskiej. Choć początkowo książka wydaje się łatwa i przewidywalna, to jednak jest kilka zaskakujących zdarzeń. Są zdarzenia i emocje, które dają nam wiele do myślenia. Książkę czyta się dobrze szybko przewraca się kartki.

Dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona za egzemplarze recenzenckie.

Uwaga konkurs!

Konkurs nie rozstrzygnięty. Powtórzę pytanie: Jak nazywa się niegrzeczny chłopiec, bohater książki Rene Goscinnego? Wygrywa pierwsza osoba, która wyśle odpowiedź na adres: m.pawlak@radioradom.pl

Komentarze



CLOSE
CLOSE