full screen background image

Zbliżenia – I. Pietrzyk – Drobne grzeszkiDziś w magazynie literackim Zbliżenia opowiem Wam o książce „Drobne grzeszki” Izabeli Pietrzyk

Opis z okładki

Ciężarna Basia ponad trzy dekady temu po latach tułaczki znalazła upragniony dom, w którym otoczono ją miłością. Los łaskawie postawił na jej drodze Ankę, równie samotną kobietę noszącą w sercu bolesny sekret. Jak dwa minusy dają plus, tak dwa smutki dały radość.
Ale kiedy to było? Według Sandry – dawno temu za górami, za lasami…

Sandra powoli startuje w dorosłość pod opiekuńczymi skrzydłami Basi. Już wie, że dzisiaj nikt nie liczy na uśmiech losu. Sorry, taki mamy klimat – samemu trzeba sięgnąć po sukces. Dziewczyna bierze się z życiem za bary, nie podejrzewając, że czeka ją ostre sumo. Musi pokonać najeżony minami rynek pracy, fałszywe koleżanki udające przyjaciółki, szefa podrywacza, udawane uczucia i bronić prawdziwej miłości przed złymi językami. Git! Co jej nie zabije, to ją wzmocni. Tym bardziej, że Matka Dobra Rada jest nader skuteczną trenerką młodej wojowniczki.

„Drobne grzeszki” Izabeli Pietrzyk miały swoją premierę wydawniczą w styczniu tego roku.

Ta książka mówi m.in. o sile łączącej matkę i córkę (Basię i Sandrę). Córka Sandra mogłoby się wydawać, że czasami jest głupiutka, ale tak naprawdę jest mądrą, młodą kobietą, która w dużej mierze wie czego pragnie i w końcu zaczyna dążyć do celu.
Matka Basia stymuluje córkę do działania, pokazuje jej dobre i złe strony różnych sytuacji, nie narzuca swoich rozwiązań czy innych „gotowych”. Zostawia córkę w odpowiednim momencie, by ta po przemyśleniu za i przeciw sama podjęła decyzję. Czasem wskazuje jej drogę, której córka w ogóle nie brała pod uwagę lub na nią nie „wpadła”. Tak jest na przykład z karierą w sklepie, w którym pracuje Sandra. Matka mówi jej, by zaczęła karierę w tej firmie, od zwykłego sprzedawcy do menagera.

Sandra na początku jest bardzo zaskoczona tym pomysłem, ale w końcu zaczyna go realizować. Swoje rozterki, radości czy problemy dziewczyna omawia z matką. Dzięki jej radom zaczyna walczyć o swoją pozycję zawodową, lepsze jutro dla siebie. W końcu jej się udaje. Ponieważ Sandra jest absolwentką socjologii, w swojej pracy zaczyna zauważać i stosować wiedzę zdobytą na studiach. M.in. tym sposobem pozbywa się obleśnego, macającego pracownice menago sklepu i powoli zdobywa jego stanowisko.

Czego jej jeszcze brak? Bo kariera kwitnie… Własnego mieszkania i ukochanego mężczyzny. Swojego lubego Sandra poznaje w sklepie, w którym pracuje. Okazuje się nim 50-letni mężczyzna, o 12 dni młodszy od jej matki. Między Sandrą a Bartkiem powoli rozwija się uczucie. Oboje mają swoje zmartwienia, nie wiedzą jak na ich związek zareaguje otoczenie. A otoczenie reaguje w większości stereotypowo, gdyż duża część znajomych Sandry z obrzydzeniem patrzy na związek 32-letniej kobiety z 50-latkiem. Część z nich uważa, że poleciała na sponsoring. Dlatego dziewczyna kończy znajomość z częścią z nich, z niektórymi utrzymuje tylko relacje służbowe.

W pewnym sensie można powiedzieć, że książka kończy się happy endem. A to za sprawą imprezy urodzinowej głównej bohaterki. Po imprezie odbywa ona rozmowę ze swym ukochanym, wyjawia mu skrywane dotąd tajemnice. Wymyśla też jak „podziękować” matce, zabrać ją na krótkie wakacje, a przy okazji zeswatać ją z najlepszym kumplem Bartka.

Czy jej się to uda? Dowiecie się, jeśli sięgniecie po „Drobne grzeszki” Izabeli Pietrzyk.

Polecam przeczytać tę książkę, jeśli chcecie się dowiedzieć jakie rządzą nami techniki socjologii i czy umiemy je właściwie rozpoznawać. Nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym.
Ta powieść przyniesie Wam trochę radości i smutków, ale w sumie dobrze się kończy…

Dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz recenzencki.

KONKURS

Jeśli sami chcecie przekonać się jakie były bohaterki książki „Drobne grzeszki”, to możecie wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest ta powieść.

Żeby ją wygrać należy odpowiedzieć na pytanie: W jakiej firmie (chodzi o branżę a nie dokładną nazwę) pracowała Sandra.
Odpowiedzi należy nadsyłać na adres m.pawlak@radioradom.pl Wygra pierwsza osoba, która przyśle prawidłową odpowiedź.

Poznańskie Targi Książki

Wielbiciele książek mogą się wybrać już jutro doi Poznania na Poznańskie Targi Książki 2020 – Spotkania z wyobraźnią! Będą tam spotkania z autorami, uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić Strefę Komiksu, Strefę Scrabble czy Strefę Naj Naj z atrakcjami dla najmłodszych. Odbędą się w nich warsztaty – dla dzieci i dorosłych. Jednym z prelegentów konferencji, która odbędzie się podczas targów będzie Katarzyna Bonda.

Fot. fb Prószyński i S-ka

Komentarze