Zbliżenia – Listy na wyczerpanym papierze„Listy na wyczerpanym papierze”, nowości wydawnicze, jak pracują biblioteki w czasie lockdownu – o tym dziś w magazynie literackim Zbliżenia

Na początku marca minęła 24 rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej i 17 rocznica śmierci Jeremiego Przybory. Dlatego dziś mój gość powie wam kilka słów o książce „Listy na wyczerpanym papierze”. Książka została wydana w tym roku przez wydawnictwo Agora. To trzecie wydanie tej książki. Poleca ją Paulina Krajewska, nasza słuchaczka – prywatnie studentka architektury wnętrz i poetka.

Z okładki:

„Listy na wyczerpanym papierze” powracają

Bestsellerowy zbiór korespondencji Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, dwójki kochanków i geniuszy słowa, powraca w ręce czytelników.

Listy z lat 1964-1966 ilustrowane materiałami archiwalnymi, pocztówkami, rękopisami i zdjęciami to fenomenalny zapis literackiej fascynacji i intymnej relacji dwójki artystów, arcymistrzów polskiej poezji.

On – dystyngowany starszy pan, geniusz słowa, liryczny humorysta. Ona – piękna, młoda i trochę szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Rządzą wyobraźnią milionów wrażliwców. Ich piosenki zna cała Polska. Ale nikt nie zna dziejów ich wzajemnego uczucia, romansu przez lata ukrywanego, burzliwego, dramatycznego i wzruszającego jak ich wiersze. Ta książka – miłosne listy Jeremiego i Agnieszki – zdejmuje zasłonę z tego uczucia i ukazuje całe jego piękno.

Trafił swój na swego. Takie talenty, takie urody, takie inteligencje i takie poczucia humoru zdarzają się raz na 100 lat! Obydwoje byli dziećmi szczęścia obdarzonymi przez los więcej niż talentem. Geniuszem. Czyli kłopotem. Ich uczucie nie służyło nikomu oprócz nas, czytelników. Ale z tej dziwnej miłości powstały najpiękniejsze piosenki. W tych piosenkach i w listach ich uczucie żyje do dziś.

– Magda Umer

 

 

Biblioteka nadal funkcjonuje

Zasady korzystania ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu od dnia 15 marca do 9 kwietnia 2021:

– czytelnicy mogą zamawiać książki w Bibliotece Głównej i filiach przez katalog online na stronie biblioteki, telefon i e-mail

– odbiór zamówionych książek we wcześniej umówionym konkretnym terminie (dzień, godzina). Zamówienia składane poprzez katalog online, telefonicznie i mailowo realizowane będą następnego dnia po zamówieniu.

– odbiór zamówionych książek, należy umawiać telefonicznie bądź mailowo w niezmienionych godzinach pracy Biblioteki Głównej i filii – bez możliwości wchodzenia czytelników do bibliotek (odbiór przy wejściu);

– termin zwrotu aktualnie wypożyczonych książek zostaje automatycznie przedłużony do 9 kwietnia;

– kary za przetrzymywanie w tym czasie książek nie będą naliczane;

– czytelnie i stanowiska komputerowe pozostaną niedostępne.

 

W podobny sposób działają inne biblioteki z regionu radomskiego. Szczegóły funkcjonowania wraz z telefonami znajdziecie na stronach poszczególnych placówek.

 

Bajka o Elemelku

Na kanale facebookowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach możecie posłuchać bajek w ramach cyklu Kraina bajek. W najnowszym odcinku posłuchacie o przygodach wróbelka Elemelka. Agata Sotowska czyta jedną z jego przygód pt. „O zziębniętym Elelemelku, pustym brzuszku i rondelku” zawartą w książce Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku”.

 

Nowości i zapowiedzi wydawnicze

 

Prószyński i spółka – Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach – Wioletta Sawicka

Opis:

Dramatyczne dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów. Trzeci tom opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną rzeczywistością.

Konigsberg, rok 1933, początki Trzeciej Rzeszy. Naziści pod przywództwem Hitlera dochodzą do władzy. Córka Oleńki, Marysia, ma dziewiętnaście lat i nową tożsamość. Z polskiego życia nie pamięta nic. Po śmierci swej ukochanej Joachim zabrał czteroletnią córeczkę do Prus i wychował w niemieckim duchu. Dziewczynka dorasta jako Marie von Lauen. Nieświadoma przeszłości przyjmuje oświadczyny oficera SS Klausa von Hoffenberga. Ta decyzja zaważy na życiu kolejnych pokoleń. Czy Marie dowie się, kim jest, i czy miłość pozwoli jej przetrwać okrutny czas wojny?

Wioletta Sawicka – urodziła się i mieszka na Warmii. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale zawodowo realizuje się jako dziennikarka. Jej specjalnością są reportaże. Wyciszenia od zgiełku życia szuka w warmińskich lasach i w Bieszczadach, które niezmiennie ją fascynują. Autorka dziewięciu powieści.

 

Zysk i spółka – Fabryka Os – Iain Banks

Kontrowersyjna powieść zaliczona przez dziennik „The Independent” do 100 arcydzieł literatury XX wieku, zdaniem części krytyków natomiast ze względu na drastyczność w opisach przemocy zakwalifikowana jako książka TYLKO DLA DOROSŁYCH.

Frank, ekscentryczny szesnastolatek, mieszka z ojcem na szkockim odludziu. Wiodą bardzo nietypowe życie. Matka Franka porzuciła rodzinę wiele lat wcześniej, a starszy brat Eric został zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Ojciec oblicza ekscentryczność swojego młodszego syna za pomocą tradycyjnych angielskich miar. Frank dokonuje zbrodni i aktów przemocy, aby wyładować swoją frustrację. W osobliwych codziennych rytuałach znajduje pocieszenie. Lecz kiedy dowiaduje się o ucieczce Erica ze szpitala, musi się przygotować na jego nieuchronny powrót – ponowne spotkanie braci prowadzi do wyjaśnienia tajemnic z przeszłości i stanowi przeobrażające doświadczenie…

Komentarze