Książka dla dzieci „Niezwyczajne zawody”, zaproszenia na spotkania autorskie, m.in. z Jakubem Małeckim i Laurą Klos Sokol oraz kilka słów o pikniku literackim Psalmoteka w Czarnolesie – o tym dziś w magazynie literackim Zbliżenia
Niezwyczajne zawody
„Niezwyczajne zawody” Ałły Gutniczenko, Julii Kołomojec zostały wydane w kwietniu 2019 roku przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Poleca ją Marta Trojanowska z działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Z okładki:
Rodzina Andrzeja jest niezwykła. Jej członkowie kochają to, co robią, a wykonują doprawdy ciekawe zawody! Mama jest kwiaciarką, tata – paleontologiem, siostra przytula pandy, dziadek jest testerem herbaty, a babcia – tłumaczką języka migowego. W rodzinie są też: kynolożka, architektka, pszczelarz, pilot balonów, pizzer, astronom czy dmuchaczka szkła. Nic dziwnego, że Andrzej nie wie jeszcze, kim będzie, kiedy dorośnie…
Dzięki tej książce poznasz wiele ciekawych faktów o mniej znanych profesjach i o tym, jakie narzędzia czy przyrządy są potrzebne do ich wykonywania.
Spotkania autorskie
W październiku Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na spotkania autorskie z pisarzami.
Pierwsze z nich odbędzie się we wtorek, 12 października w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego. Gościem będzie Jakub Małecki. Spotkanie autorskie poświęcone będzie jego najnowszej powieści pt.: „Święto ognia”.
Z okładki:
„Tata tańczy za szybą. Podnosi rozmazane przez deszcz ręce i kołysze rozmazaną przez deszcz głową, ma zamknięte oczy i ja w końcu też zamykam swoje, i śpię, i budzę się rano, i znowu jesteśmy razem.
Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się przenosić w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że żyje naprawdę.
Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość.
Urodzinowe widokówki, które trzeba palić po kryjomu.
Wzrok sięgający tak daleko, że czasem lepiej jest nie patrzeć.
Pasja, która ocala albo niszczy.”
„Święto ognia” to kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym. Prawa do ekranizacji „Święta ognia” jeszcze przed publikacją książki zakupiła wytwórnia Opus Film, producent m. in. „Idy” i „Zimnej wojny”.
Bohaterką drugiego spotkania będzie Laura Klos Sokol, autorka książki „Witamy w Polsce. Polacy oczami obcokrajowca”. To spotkanie odbędzie się w czwartek, 14 października w filii nr 1 przy ulicy Osiedlowej 9.
„Witamy w Polsce” to zbiór zabawnych esejów analizujących codzienne zachowania Polaków i Amerykanów w nadziei, że lepiej się wzajemnie zrozumieją. Powinny przypaść do gustu każdemu, kogo interesuje komunikacja międzykulturowa.
Laura Klos Sokol jest Amerykanką. Od wielu lat mieszka na stałe w Warszawie wraz ze swoim mężem Polakiem i córką. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie oraz socjolingwistyczne studia doktoranckie. Przyjechała do Polski w 1992 roku, w ramach rocznego stypendium Fulbrighta. Ku wielkiemu rozczarowaniu swojej matki nie ukończyła doktoratu. Zamiast tego napisała teksty, które trafiły do książki „Witamy w Polsce” i założyła firmę szkoleniową Klos Training, którą do dziś zarządza.
Kolejne spotkanie autorskie odbędzie się 21 października w Bibliotece Głównej. Bohaterem tego spotkania będzie Grzegorz Piątek, autor m.in. nominowanej do Nagrody Nike 2021 książki „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” oraz biografii pt.: „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy”.
Z okładki:
„Po klęsce Powstania Warszawskiego nazywana niegdyś Paryżem Północy Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było mieć wiele wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie…
Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.
Po bestsellerowym Najlepszym mieście świata autor napisał drugą w swojej twórczości biografię. Bohdan Pniewski był bodaj najbardziej wpływowym architektem w Polsce XX wieku – jego doskonałe relacje z władzą (projektował przede wszystkim gmachy publiczne) zaczęły się już w czasach sanacji i – co może wydawać się zaskakujące – pozostały równie dobre w PRL. Piątek zastanawia się, jak Pniewskiemu udało się zyskać sławę i popularność – czy wystarczył do tego sam talent? Książka w koprodukcji z Teatrem Wielkim Operą Narodową”.
Grzegorz Piątek (ur. w 1980 r.) – architekt, krytyk i historyk architektury.
PSALMOTEKA – piknik literacki
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza w niedzielę, 10 października w godz. 11-14, na IV Piknik literacki. W programie m.in. sadzenie lipy „Julii” dla Julii Hartwig, spotkanie z tłumaczami Sławą Lisiecką i Bernhardem Hartmanem, warsztaty artystyczne z Matthiasem Jurke oraz kiermasz z wyrobami regionalnych wystawców.