Zbliżenia – Rozmowy z przyjaciółmi – S. Rooney„Rozmowy z przyjaciółmi”, konkursy w bibliotekach, a także kilka słów o akcji „Wiersze w mieście” – o tym dziś usłyszycie w magazynie literackim Zbliżenia

Powieść „Rozmowy z przyjaciółmi” Sally Rooney została wydana w lutym tego roku przez wydawnictwo W.A.B.. Książkę poleca Ewa Podsiadły-Natorska, radomska pisarka, dziennikarka.

Z okładki „Rozmowy z przyjaciółmi”:

Mieszkająca w Dublinie Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami.

 

Konkursy literackie

„Po co nam konstytucja?”

Stowarzyszenie Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa zaprasza dorosłych i młodzież w wieku 12-17 lat do udziału w konkursie „Po co nam konstytucja?”. Konkurs jest podzielony na dwie kategorie: plastyczną i literacką. W części plastycznej można zrobić prace plastyczne i multimedialne: plakat, kolaż, animację czy film. W części literackiej należy napisać np: wiersz, esej, felieton, opowiadanie czy scenariusz.

Pracę konkursową należy sfotografować lub zeskanować i przesłać ją drogą elektroniczną na adres: stacjakultura21@gmail.com w tytule wpisując KONKURS. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 kwietnia.

Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa.

 

„Czy znasz życie i mowę swych przodków – zapytaj babcię, zapytaj dziadka!”

„Czy znasz życie i mowę swych przodków – zapytaj babcię, zapytaj dziadka!”, to konkurs do udziału w którym zapraszają biblioteki w: Jedlni Letnisko, Jedlińsku czy Ciepielowie. Celem konkursu jest przywołanie wspomnień dla mieszkańców starszego pokolenia wywodzących się ze wsi, a dla pokolenia młodszego – możliwość poznania przeszłości swoich przodków. Uczestnicy konkursu muszą odpowiedzieć na pytania zamieszczone na stronach internetowych tych bibliotek. Wypełnione Karty Odpowiedzi należy dostarczyć do bibliotek do 30 kwietnia.

 

Haiku w MBP

Konkurs to „17 sylab wolności” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu.

Tematem konkursu jest bardzo szeroko pojęta wolność – np. wolność w ujęciu historycznym – odnosząca się do konkretnych wydarzeń w historii ludzkości, jak indywidualnym; wolność idei, człowieka, literatury, sztuki itd. Forma literacka haiku narzuca ograniczenia formalne. Utwór ma mieć maksymalnie 17 sylab rozpisanych na trzy wersy.

Prace konkursowe należy dostarczyć do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu do 1 czerwca.

Konkurs jest organizowany w ramach obchodów Radomskiego Czerwca Wolności.

Szczegółowy regulamin znajdziecie na stronie internetowej placówki.

 

Wiersze w mieście

„Wiersze w mieście” to coroczne spotkania z poezją. Przestrzenią, w której wybrzmiewa poezja z 20 krajów, jest – tak jak w roku ubiegłym – internet. W tym roku do akcji przyłączyły się Austria, Czechy, Estonia, Flandria, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Malta, Mołdawia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Turcja, Ukraina oraz Włochy.

Utwory autorek i autorów pochodzących z tych państw można przeczytać, posłuchać oraz obejrzeć na stronie internetowej oraz Facebooku projektu, a także na licznych profilach blogerów, vlogerów, instagramerów, youtuberów, pisarzy i popularnych fanpage’ach związanych z książkami i literaturą. Dostępna jest także specjalna playlista z wszystkimi wierszami tegorocznej edycji na Spotify.

Organizatorzy przez cały czas trwania akcji zachęcają do dołączenia do społeczności wrażliwych i budowania wspólnoty za pomocą poezji. Pomogą w tym specjalne akcje jak Book TAG „Wiersze w mieście”, wspólne pisanie wiersza oraz wyzwanie na miejsca do czytania poezji.

Akcja trwa do 15 maja. Więcej na jej temat znajdziecie na stronie www.wierszewmiescie.eu czy na jej profilu facebookowym.

 

Komentarze