Zbliżenia – Zupełnie normalna rodzina



Dziś w magazynie literackim Zbliżenia polecimy wam do przeczytania książkę „Zupełnie normalna rodzina”. Będzie też kilka słów o konkursie literackim i o nowej wystawie w bibliotece

Na początek Anna Pruska, kierownik filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu poleca książkę „Zupełnie normalna rodzina” autorstwa M.T. Edvardssona. Powieść została wydana w kwietniu 2019 roku przez wydawnictwo Znak Literanova.

Z okładki:

Idealna rodzina jest największym kłamstwem.

Są zupełnie zwyczajną rodziną. Adam jest pastorem, jego żona prawniczką. Mieszkają w niewielkim Lund i wspólnie wychowują dziewiętnastoletnią Stellę. Piątkowe wieczory spędzają z pizzą przed telewizorem, soboty w centrum handlowym.

Pewnego dnia ten świat obraca się w pył – Stella zostaje aresztowana. Jest oskarżona o zamordowanie młodego mężczyzny.

Co widział ojciec, czego nie mówi matka, co ukrywa córka?

Mistrzowsko skonstruowana, opowiedziana z trzech perspektyw, nieodkładalna historia, o tym, co zdarzyło się w pewnej zupełnie normalnej rodzinie.

Międzynarodowy bestseller – prawa zostały sprzedane do ponad 30 krajów.

Są sprawy, do których nikt nie ma prawa się mieszać. Załatwia się je w rodzinie.

 

Wystawa o Gombrowiczu

Monumentalną wystawę przygotowaną przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli możecie oglądać na placu przed siedzibą główną Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego w Radomiu.

W tej ekspozycji wykorzystano fotografie wykonane przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, oraz zdjęcia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, a także Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Na wystawie zaprezentowane są głównie cytaty z tekstów Gombrowicza, prezentujące stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawarte są w niej również informacje o biografii i twórczości pisarza oraz świetnie wybrane fotografie. Ich rozmieszczenie i aranżacja całości pozwoliła uzyskać efekt „para-lustrzanych” odbić. Informacje biograficzne i cytaty przygotowane zostały w języku polskim, angielskim i francuskim.

Wystawę będzie mogli oglądać do połowy czerwca 2021 roku.

Natomiast na kanale youtube Muzeum Literatury możecie obejrzeć rozmowę z Barbarą Sadurską, laureatką 5 edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Z autorką „Mapy” rozmawia Michał Nogaś. Spotkanie odbyło się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w ramach festiwalu Opętani Literaturą – Prolog.

 

…zostań bajkopisarzem…

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Radomiu zaprasza uczniów podstawówek do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim „I ty możesz zostać baśniopisarzem”.

Aby wziąć udział w konkursie należy napisać baśń, wiersz lub scenariusz spektaklu teatralnego. Utwór powinien m.in. twórczo wykorzystywać wybrane motywy z twórczości Hansa Christiana Andersena, a także zawierać elementy wiedzy o tradycji i kulturze swojego regionu, czyli opisy stroju, potrawy, obyczajów czy krajobrazów.

Prace można nadsyłać do 5 stycznia 2021 roku. Szczegółowy regulamin znajdziecie na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomiu.

Komentarze



CLOSE
CLOSE