Można już zgłaszać filmy do trzech kategorii konkursowych festiwalu Kameralne Lato. Organizatorzy czekają na polskie filmy krótkometrażowe
Filmy powalczą o nagrody w Konkursie Głównym, Konkursie Filmów Niezależnych i Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK.
– Radomski festiwal zawsze odznaczał się staranną, mocną selekcją programową – mówi Ada Bogdziewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. – Jadąc tam pierwszy raz, jeszcze jako widz, byłam nawet trochę zaskoczona niezwykle wysokim poziomem prezentowanych filmów. Teraz, kiedy sama odpowiadam za program tej imprezy, tym bardziej mi zależy, by można było tu obejrzeć najlepsze polskie produkcje krótkometrażowe z ostatniego sezonu. Kameralne Lato wkracza w swoją drugą dekadę z mocnym postanowieniem trzymania wysokiego poziomu artystycznego – dodaje Ada Bogdziewicz.
Spotkania filmowe w Radomiu mają społeczny charakter, dlatego w Konkursie Głównym preferowane będą produkcje poruszające ważne zagadnienia społeczne, nieunikające kontrowersji, ostrej artystycznej wymowy, czy trudnej tematyki. Do konkursu zgłosić można wszelkie formy i gatunki filmowe, trwające nie dłużej niż 40 minut i wyprodukowane po 1 stycznia 2016 roku.
Tematyka produkcji zgłaszanych do Konkursu Filmów Niezależnych może być już zupełnie dowolna. Pozostałe wymogi formalne są bardzo zbliżone. Różnica polega na tym, że obrazy muszą być zrealizowane poza oficjalnym systemem produkcji filmowej i telewizyjnej, czyli na przykład nie mogą być finansowane ze środków publicznych.
W obu konkursach jury wyłoni laureatów, którzy otrzymają Grand Prix. W przypadku Konkursu Głównego nagrodą jest Złoty Łucznik. Podczas Kameralnego Lata przyznawane są także nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego oraz Specjalne Wyróżnienie Komendanta Wojewódzkiego Policji za film o szczególnych walorach społecznych.
Co roku największą niewiadomą są projekcje Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Tutaj będzie można zobaczyć absolutnie wszystko, co nie mieści się w standardowych ramach gatunkowych i nie przystaje do wymogów klasycznej formy filmowej. Swoje produkcje do udziału w tej sekcji konkursowej mogą zgłaszać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Nie mogą to być filmy trwające dłużej niż 15 minut i wykonane na odpłatne zlecenie.
Szczegółowe informacje o wymogach formalnych i procedurze zgłoszeniowej znajdują się w regulaminach poszczególnych konkursów dostępnych na stronie www.kameralnelato.pl.
Formularz zgłoszenia filmów znajduje się pod linkiem: https://kameralnelato.pl/formularz-zgloszeniowy-2018/.
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja. Wyniki selekcji pojawią się na stronie festiwalu do 11 czerwca 2018 roku.
W tym roku odbędzie się 11 edycja festiwalu Kameralne Lato. Impreza potrwa od 1 do 7 lipca. Wydarzenie objęte jest wsparciem finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.