W siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych można oglądać wystawę, która jest efektem współpracy spółki Enea Wytwarzanie z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym oraz RDLP
16 listopada odbył się wernisaż wystawy „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice”, który miał miejsce w siedzibie Regionalnych Lasów Państwowych w Radomiu. Ekspozycja prezentuje bogactwo przyrodnicze w obrębie Elektrowni Kozienice. Zostało ono odkryte niedawno i wciąż jest obiektem obserwacji oraz badań, w jaki sposób duży obiekt przemysłowy może koegzystować ze środowiskiem przyrodniczym, rzadkimi gatunkami.
„Nasze działania proekologiczne przyczyniły się do tego, że cała fauna i flora, która bytuje na terenie spółki, znalazła swoje miejsce”-O projekcie mówi Marcin Łukasiewicz, wiceprezes spółki Enea Wytwarzanie:
Coraz więcej przedsiębiorstw angażuje się w przedsięwzięcia ekologiczne, zwłaszcza te dotyczące ochrony środowiska .Wzrasta świadomość znaczenia zrównoważonego zarządzani surowcami, segregacji odpadów czy też edukacji ekologicznej” powiedział dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu:
Wystawa podzielona jest na cztery tematyczne moduły. W pierwszym z nich obrazuje to, co jest „bazą” dla bogactwa przyrodniczego, czyli roślinność, różne typy siedlisk, naturalnych zakątków. W kolejnym rozdziale prezentowane są wybrane gatunki roślin i porostów znajdujących się pod prawną ochroną. Są to zarówno rzadkie storczyki, jak i mszaki pełniące funkcję glebochronną, kocanki piaskowe, porosty będące wskaźnikami jakości powietrza.
O wystawie opowiada autor zdjęć Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego:
W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi Jan Mazurkiewicz oraz Marcin Łukasiewicz, wiceprezesi Enei Wytwarzanie, Stefan Traczyk, wiceprezes Enei Nowa Energia, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem na czele, a także Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Wystawę będzie można oglądać do 14 grudnia, wstęp wolny.