Zielony spacer doliną rzeki Mlecznej



Społeczny Komitet Ratowania Parku Kulturowego Stary Radom zaprasza mieszkańców w sobotę, 30 marca do udziału w „Zielonym spacerze doliną rzeki Mlecznej”. Podczas wydarzenia organizatorzy omówią strategię działania na powracające zagrożenie – zabudowy parku Stary Ogród oraz zaprezentują projekt wykorzystania doliny rzeki Mlecznej w ramach inicjatywy do BO: „Doliną rzeki Mlecznej, na Szlaku Starego Radomia”. Spacer rozpocznie się w południe od skweru przy ulicy Rybnej i zakończy się przy Grodzisku Piotrówka.

– Intencją jaka przyświecała nam organizując ten event jest zaprezentowanie oferty turystycznej ścieżki edukacyjnej, przyrodniczej, kulturowej, na której chcemy pokazać przyrodę miasta w dolinie rzeki Mlecznej, wychodząc z ekspozycją przyrodniczą z muzeum Malczewskiego w teren od ul Rybnej, gdzie proponujemy element małej architektury – Grill Miejski, wychodzący naprzeciw potrzebom działkowiczów, którzy tam mogą składować odpady zielone, które można wykorzystać do grilla, jest to też propozycja kolejnego stanowiska roweru miejskiego dla działkowiczów i pracowników pobliskiego marketu (brak komunikacji miejskiej w tym rejonie) ; przez założenie parkowe Stary Ogród – w którym chcemy pokazać walory kulturowe miasta, pokazać miejsce najstarszego szpitala w Polsce, dalej przez ulicę Piwną, obok sanepidu chcemy wejść w przestrzeń najbogatszą kulturowo w Piotrówkę, ulicą Floriana, obejść grodzisko, ale tam po drodze pokazać mieszkańcom i turystom stanowiska archeologiczne w Radomiu – tu też widzimy udział muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu. Dodatkowo należy zaznaczyć, że zabudowa serca naszej oferty rekreacyjnej – Starego Ogrodu jest wciąż aktualna i czujemy się w obowiązku do rozmawiania z mieszkańcami na ten temat i szukania kompromisu w tej trudnej sytuacji – mówi Aleksander Januszewski, Koordynator Społecznego Komitetu Ratowania Parku Kulturowego Stary Radom, Rzecznik Prasowy Partii Zieloni w Radomiu.

Społeczny Komitet Ratowania Parku Kulturowego Stary Radom, Partia Zieloni, mieszkańcy Radomia chcieli także tego dnia uczcić pierwszy dzień wiosny, stąd spotkanie w tym miejscu z intencją posadzenia drzewa. W tej sprawie SKRPKSR zgłosiło zgromadzenie w dniu 04-III-2019, ale też wystąpiło tego samego dnia z pismem do Prezydenta miasta z wyrażeniem intencji posadzenia jednego drzewa w środowisku, dla tego drzewa naturalnego – w parku właśnie. To niestety spotkało się z odmową urzędu, który w tym miejscu posługuje się argumentem ważnej decyzji inwestycji Celu Publicznego RCK.

– Jednocześnie Prezydent polecił rozważenie dogodniejszego miejsca, dla posadzenia drzewa. Oczywiście narządziliśmy kolejne pismo, w którym wykazaliśmy nasze oczekiwanie inicjatywy Pana Prezydenta w zakresie wyznaczenia odpowiedniego miejsca dla tego drzewa. My stajemy dzisiaj w pełnej gotowości by to drzewo posadzić, ale staniemy też w gotowości posadzenia tego drzewa, jak również innych drzew w każdym miejscu , które wskaże nam Prezydent. Zależy nam na rozwoju zielonego miasta, w ten sposób chcemy też indukować dyskusję na temat stanu zieleni miejskiej, roli zieleni w walce ze smogiem miejskim, jakości zieleni w tym mieście, roli zieleni miejskiej w kontekście walki z wyspą ciepła i dyskusją dot. projektu „Wczujmy się w klimat” – dyskusji dotyczącej adaptacji naszego miasta do zbliżającej się zmiany klimatu (czy wiecie , że drzewostan potrafi obniżyć temperaturę otoczenia nawet o 7 stopni Celsjusza) – dodaje Aleksander Januszewski.

Społeczny Komitet Ratowania Parku Kulturowego Stary Radom posiada w tytule propagowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego najstarszego śladu miasta w dolinie rzeki Mlecznej oraz pobudzanie aktywności obywatelskiej i zrzeszanie podmiotów ponad podziałami.

Park Kulturowy Stary Radom jest obszarem zabytkowym ze względu na wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe, historyczne i kulturowe najstarszej części Radomia – doliny rzeki Mlecznej na wysokości od Starego Ogrodu przez Grodzisko Piotrówka do bulwarów kończących
się przed ulicą Maratońską w Radomiu.

– Mając na uwadze niski wskaźnik procentowy zieleni urządzonej na jednego mieszkańca w Radomiu oraz konieczność ochrony terenów zieleni miejskiej, zwracamy uwagę na racjonalne kształtowanie przestrzenią publiczną Radomia, zgodnie z podstawowymi zasadami ekologii oraz zrównoważonego rozwoju.Zwracamy się z prośbą o nadanie naszego przekazu do szeroko pojętej edukacji ekologicznej mieszkańców. Zachęcamy do akcji poprzez czynne uczestnictwo w naszych wydarzeniach. Oferujemy pomoc w zorganizowaniu zajęć terenowych, mających na celu edukację ekologiczną z uwzględnieniem aspektów kulturowych oraz historii najstarszego śladu Radomia doliną rzeki Mlecznej – dodaje Rzecznik Prasowy Partii Zieloni w Radomiu, Aleksander Januszewski.

Zielony spacer doliną rzeki Mlecznej odbędzie się 30 marca br. Strat godz. 12:00 na parkingu przy skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Rybnej.

Trasa spaceru doliną rzeki Mlecznej: od skweru przy ulicy Rybnej do Grodziska Piotrówka.

Komentarze



CLOSE
CLOSE