„Zjednoczeni przeciw własnym mistrzom” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego



Prace Adama Bunscha, Zbigniewa Pronaszki, Alfonsa Karpińskiego, Wlastimira Hofmana, Marcina Samlickiego czy Jerzego Fedkowicza będzie można obejrzeć na najnowszej wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Uczniowie młodopolskich twórców Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego czy Wojciecha Weissa wprawdzie pozostawali pod wpływem swoich nauczycieli, jednak nie chcieli podążać drogą artystyczną swoich poprzedników. Co różniło ich spojrzenie na sztukę, od wyuczonego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, opowiada Magdalena Kołtunowicz, kuratorka wystawy „Grupa Dziesięciu”:

Młodzi artyści chcieli się skupić bardziej na warstwie malarskiej, na formie obrazu, niż na jego symbolice. Przebicie się na rynku sztuki, po stworzonym przez lata bardziej klasycznym pojmowaniu sztuki, nie było łatwe. Należało podjąć radykalne kroki Magdalena Kołtunowicz opowiada, o tym jak doszło do powstania Grupy Dziesięciu:

Grupa przestała istnieć wraz z wybuchem II Wojny Światowej. I chociaż przewinęło się przez nią blisko czterdziestu artystów, ekspozycja, która zostanie otwarta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego jest prezentacją prac dziesięciu z nich. Wernisaż w piątek 18 listopada o godz. 17:00, zaś oprowadzanie kuratorskie w niedzielę, 20 listopada. Wystawę będzie można oglądać do 26 lutego 2023 roku.

 

Komentarze