Zmiany w przepisach segregacji śmieci



Niebieskie, zielone, żółte i brązowe – takie kolory mają teraz pojemniki do segregacji śmieci. Od 1 lipca weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

Celem wprowadzenia nowych regulacji dotyczących segregacji śmieci jest konieczność zwiększenia ilości zbieranych selektywnie odpadów papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, tak aby w 2020 r. uzyskać zgodny z unijnymi regulacjami prawnymi 50% poziom ich recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.

Nieuzyskanie założonego przez Unię Europejską poziomu skutkować będzie nałożeniem wysokich kar pieniężnych.

Zgodnie z nowymi zasadami odpady należy gromadzić w podziale na przynajmniej cztery frakcje:

papier
– w pojemnikach niebieskich oznaczonych napisem „Papier”
szkło – w pojemnikach zielonych oznaczonych napisem „Szkło”
metale i tworzywa sztuczne – w pojemnikach żółtych oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”
odpady biodegradowalne/bioodpady – w pojemnikach brązowych oznaczonych napisem „Bio”.

Pozostałe odpady – z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, należy gromadzić w pojemnikach na odpady zmieszane.

Dotychczas gminy same decydowały o liczbie wyodrębnionych frakcji oraz kolorach pojemników/worków. Obecny system wprowadza spójność w zakresie gromadzenia odpadów na terenie całego kraju.

Właściciele nieruchomości będą mieli pięć lat na wymianę pojemników na te we właściwych kolorach i odpowiednio oznakowane. Jednak obecnie stosowane pojemniki należy oznaczyć właściwymi napisami w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie Rozporządzenia.

W Rozporządzeniu wprowadzono okres przejściowy ze względu na konieczność wygaszenia już obowiązujących umów z firmami odbierającymi odpady. Oznacza to, że wprowadzenie w pełni nowych zasad segregacji odpadów w poszczególnych gminach będzie odbywało się w terminach uzależnionych od czasu zakończenia tych umów, lecz nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 roku.

W Radomiu umowy na odbiór odpadów zostały zawarte do 30 czerwca 2019 r. z zastrzeżeniem, że w przypadku większych ilości odbieranych odpadów i w związku z tym wcześniejszym wykorzystaniem środków finansowych, termin ten w poszczególnych sektorach może ulec skróceniu.

Komentarze