full screen background image
Search

Zrozumieć Niepodległą – koncert za Malczewskich

->

Koncert „Jacek Malczewski – Portret Józefa Piłsudskiego. POLSKA MUZYKA INSTRUMENTALNA” to wyjątkowa propozycja na spędzenie niedzielnego popołudnia. Nadchodzące wydarzenie artystyczne jest częścią autorskiego projektu Roberta Grudnia “Zrozumieć Niepodległą”, realizowanego z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Koncert w ramach XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko – Warszawa 2018 odbędzie się w kościele farnym. Wydarzenie będzie się składało z dwóch części. Pierwszej – sakralnej- dedykowanej Wandzie Malczewskiej i Jackowi Malczewskiemu– malarzowi, ale też człowiekowi głęboko wierzącemu.

Druga część to prezentacja polskiej kultury ziemiańskiej przełomu XIX I XX wieku. Poprzez muzykę z tamtych czasów artyści zabiorą publiczność do salonów polskich dworów, także Wielgiego i Gardzienic, w których tak często bywała rodzina Malczewskich. Wystąpi Piotr Sadowski – skrzypce, Aleksandra Sadowska – fortepian i Robert Grudzień – organy.

– Celem projektu “Zrozumieć Niepodległą” jest ukazanie postaci, które czasie zaborów kultywowały niezłomny patriotyzm i zaszczepiały go kolejnym pokoleniom, oraz ludzi wiernych niepodległej mimo wszelkich przeciwności. Do takich postaci należał bez wątpienia Jacek Malczewski – powiedział Robert Grudzień, autor projektu. – Dla mnie to wyjątkowo bliska postać, bo obaj jesteśmy wychowani w kulcie Dionizego Czachowskiego. On – odbywał częste wyprawy do miejsca śmierci bohatera, moja rodzina od pokoleń pochodzi z tej samej parafii, gdzie się urodził. Dla nas obu bardzo bliska jest ziemia radomska. Jacek Malczewski pisał, że Radom to jego “ściślejsza Ojczyzna- ojczyzna dzieciństwa – ojczyzna myśli artystycznej”. Sądzę, że po raz pierwszy chcemy pokazać Polsce w ramach ogólnopolskiego projektu tę małą ojczyznę wielkiego malarza i przedstawić go nie jako artystę związanego z Krakowem, ale po prostu radomianina.

Koncert „Jacek Malczewski – Portret Józefa Piłsudskiego. POLSKA MUZYKA INSTRUMENTALNA / Droga do Niepodległości – Sługa kościoła Wanda Malczewska i artysta malarz Jacek Malczewski” odbędzie się 29 lipca br o godz.17:00 w Kościół Farnym św. Jana Chrzciciela w Radomiu.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej.

Komentarze