ZUS kontra przedsiębiorcy



Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za każdy miesiąc kalendarzowy.

Co zrobić, gdy pomimo potrącania składek z naszej pensji pracodawca nie odprowadza ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

– To oni co miesiąc potrącają część naszego wynagrodzenia i przekazują je do ZUS jako nasze składki. Co jednak w przypadku, gdy pracodawca zatrzymał pieniądze dla siebie? Jako pracownicy korzystamy z pewnej ochrony przepisów prawa, dzięki którym wypłata świadczeń uzależniona jest od składek należnych do opłacenia, a nie tych faktycznie opłaconych. Bardzo ważne jest jednak to, aby raz na jakiś czas sprawdzić stan naszych składek w ZUS. Zyskamy dzięki temu pewność co do właściwego postępowania pracodawcy. Najłatwiej zrobić to przez Internet. Na stronie www.pue.zus.pl po zarejestrowaniu i potwierdzeniu naszej tożsamości możemy między innymi sprawdzić, czy pracodawca na bieżąco opłaca za nas składki lub czy prawidłowo zgłosił członków naszej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego – mówi Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Konsekwencje dla przedsiębiorców

Jeśli po sprawdzeniu składek okaże się, że coś się nie zgadza, należy to zgłosić do ZUS-u. Instytucja ma różne instrumenty prawne pozwalające wyegzekwować terminowe zrealizowanie zobowiązań.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wymierzyć dłużnikowi dodatkową opłatę w wysokości do 100 procent nieopłaconych składek.

– Taką opłatę Zakład może zastosować nie tylko w przypadku nieopłacenia składek, ale też opłacenia ich w zaniżonej wysokość. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymierza opłatę dodatkową w drodze decyzji, od której płatnikowi przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Inną formą stosowaną wobec płatników składek jest przymusowe dochodzenie należności z tytułu składek. Zgodnie z przepisami składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata, zwane „należnościami z tytułu składek”, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej – tłumaczy Piotr Olewiński.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może też wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie płatnika karą grzywny i złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z zakresu ubezpieczeń społecznych. ZUS może też zgłosić do sądu upadłościowego wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub o pozbawienie go prawa prowadzenia działalności gospodarczej, pełnienia określonej funkcji, wykluczenie wykonawcy z postępowania o uzyskanie zamówienia publicznego w związku z zaleganiem w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne czy zgłosić wniosek do sądu rejestrowego o dokonanie wpisu w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych lub wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Komentarze



CLOSE
CLOSE