full screen background image

3 razy M, czyli Gerard Edery – rozmowa z pieśniarzem sefardyjskimGerardowi Edery towarzyszy potrójna litera M: M jak muzyka, M jak Maroko i M jak miłość. Muzyka, bo Gerad Edery to kompozytor, gitarzysta, znawca muzyki etnicznej i filmowej oraz pieśniarz sefardyjski pochodzący z Maroka, czyli „sprawcy” drugiego M. Za trzecim M kryje się miłość, a właściwie kobieta-Polka obdarzona pięknym głosem, która sprawiła, że artysta z Nowego Yorku przeprowadził się do naszego kraju.

Na zaproszenie organizatorów Kameralnego Lata, Gerard Edery od kilku dni przebywa w naszym mieście. Wczoraj aktor i muzyk prowadził warsztaty „ABC pracy przed kamerą” dedykowane młodym radomianom. Dziś podczas wieczornego koncertu w Muzeum im. Witolda Gombrowicza artysta melodyjnie odpowie na pytanie: czym się charakteryzuje muzyka sefardyjska. – Mam pochodzenie judo-hiszpańskie, a urodziłem się w Casablance. Dawnej Maroko było francuskim protektoratem, dlatego wraz ze swoją rodziną znalazłem się od wpływem wielu kultur. Muzyka od zawsze była dla mnie ważna. Od 9 roku życia gram na gitarze, dziś śpiewam w 15 językach. W Manhattan School of Music otrzymałem tytuł magistra poświęcając się badaniom muzyki mojego pochodzenia. Muzyka sefardyjska to muzyka światowa. Żydzi wygnani z Hiszpanii rozprzestrzenili się po świecie znajdując się pod wypływem różnych kultur – tłumaczył Gerard Edery.

Gerard Edery

– Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być w Radomiu. Wczoraj prowadziłem warsztaty dla niezwykle utalentowanych, młodych aktorów i piosenkarzy. Była to fascynująca grupa o wielu zainteresowaniach. Myślę, że festiwal filmowy „Kameralne Lato” jest bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym dla Polski. Jestem bardzo dumny, że mogę być jego częścią na zaproszenie American Corner Radom. Cieszę się także, że dziś wystąpię w Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli – dodał Gerard Edery.

Koncert Gerarda Edery odbędzie się 6 lipca br. o godz. 18:00 w Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. Wstęp wolny.

Placówka zapewnia bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli. Zbiórka o godz. 17:20 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po koncercie, około godz. 19:30.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Komentarze