NIEBIESKI TYDZIEŃ – stop przemocy w rodzinie



Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji po raz kolejny organizują w naszym mieście NIEBIESKI TYDZIEŃ. To czas, kiedy ofiary lub świadkowie przemocy w rodzinie mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów: psychologów, prawników, funkcjonariuszy policji lub dowiedzieć się o procedurze „Niebieskiej Karty”. W tym roku NIEBIESKI TYDZIEŃ odbędzie się w Radomiu w dniach 25-29 marca. 

Do radomskiego OIK w ciągu roku wpływa ok 1400 różnego rodzaju spraw. Dotyczą one najczęściej znęcania się fizycznego i psychicznego na członkach rodziny. Nierzadko takim sytuacjom towarzyszy alkohol. Skala problemu jest ogromna zwłaszcza, że na przestrzeni ostatnich kilki lat pojawiły się dwa nowe negatywne zjawiska: przemoc ekonomiczna i cyberprzemoc. Głównym imperatywem do organizowania NIEBIESKICH TYGODNI jest chęć przeciwdziałania takim sytuacjom.

Od lewej: asp. sztab. Krzysztof Jabłonka, Marcin Gierczak, Włodzimierz Wolski

Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie skierowane przeciwko członkom rodziny, które narusza ich dobra i prawa, powoduje cierpienie i szkody.

– Działania NIEBIESKIEGO TYGODNIA polegają głównie na edukacji i profilaktyce. Osoby, które zdecydują się przyjść do ośrodków, będą mogły zaczerpnąć porady prawnej, otrzymać pomoc psychologiczną, interwencyjną czy porozmawiać poza komisariatem z funkcjonariuszem policji. Zaznaczamy, że osoby które chcą przyjść i poradzić się bez podawania swoich danych osobowych, mogą zachować anonimowość – podkreślił Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu.

Ideą NIEBIESKIEGO TYGODNIA jest ośmielenie osób doświadczających przemocy do przyjścia i do porozmawiania. Wszelkie porady będą darmowe i kompleksowe. Z pomocy specjalistów może skorzystać każdy, nawet osoby niepełnoletnie. – Zjawisko przemocy w rodzinie lubi ciszę. Sprawcom zależy na tym, by bliscy czy znajomi ofiary byli jak najdalej, aby ten zaklęty krąg mógł trwać. Naszą rolą jest także uświadamianie osób ze środowiska ofiar. Wówczas przyjaciółka czy sąsiadka może podpowiedzieć osobie pokrzywdzonej, gdzie może się zgłosić i uzyskać wsparcie – mówił Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

NIEBIESKI TYDZIEŃ rozpocznie się w Radomiu w poniedziałek, 25 marca i potrwa do piątku, 29 marca.

Specjaliści będą dyżurować w tych dniach od godziny 8 do godziny 15 w dwóch ośrodkach: Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej/Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy przy ulicy Grabowej 17, oraz w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ulicy Malczewskiego 20 b.

Komentarze