Dzień Młynów w skansenie



W piątek, 2 czerwca Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Dzień Młynów, którego celem jest propagowanie wiedzy o współczesnym i dawnym młynarstwie. Głównym elementem tego przedsięwzięcia jest udostępnienie zwiedzającym wnętrz młynów i zapoznanie z technologią ich pracy.
Młyny od setek lat towarzyszą człowiekowi. W przeszłości ich działalność była powszechnie znana. Zarówno w miastach jak i na wsiach „jeździło się do młyna”. Młyny były niemal w każdej miejscowości, były punktem w którym spotykali się mieszkańcy okolicznych domów i gospodarstw. Mielono tam zboże na mąkę, a także zaopatrywano się w różnego rodzaje kasze, pasze dla zwierząt itp., a przypadku młynów wodnych kupowano tam również w ryby.

Sytuacja ta zmieniła się wraz z powstaniem dużych młynów przemysłowych. Małe, lokalne młyny przestały funkcjonować. Współcześnie, wiedza o młynarstwie jest niewielka. Ideą Dnia Młynów jest przywrócenie tej niegdyś powszechnej wiedzy dla wszystkich zainteresowanych.
W ramach „Dnia Młynów 2017” Muzeum Wsi Radomskiej w godzinach 9.30 – 15 będzie prowadzić pokaz uruchamiania urządzeń technologicznych w Młynie wodnym z Zajączkowa. Młyn napędzany będzie kołem wodnym. Dodatkowo można będzie zwiedzać Wiatraki z Kajetanowa i Grabowca oraz Młyn wodny, turbinowy z Zofiówki.
Dni młynów w Europie Zachodniej mają wieloletnią tradycję. Tysiące współczesnych i zabytkowych młynów otwierają się dla wszystkich chętnych, którzy chcą je zwiedzić. Np. w Niemczech akcja ta prowadzona jest od niemal ćwierćwiecza i uczestniczy w niej 1900 obiektów. Dzień ten jest równie popularny w Holandii. Blisko 950 młynów otwiera swoje wnętrza dla zainteresowanych. Akcja prowadzona jest w tym kraju od 1973 r. We Francji dni młynów organizowane są w połowie czerwca. Młyny otwierane też w Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii.

W Polsce pierwszy Dzień Młynów odbył się w dniach 3-6 czerwca 2016 r.

Komentarze



CLOSE
CLOSE