Skromne obchody radomskiego Czerwca ’76



Rozpoczął się cykl mini wydarzeń z okazji 44. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76. W tym roku z powodu pandemii obchody są skromne

Główne obchody Protestu Robotniczego odbędą się w czwartek. Tego dnia o godz. 18.00 w katedrze zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Złożone zostaną też kwiaty pod pomnikiem ludzi skrzywdzonych – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Mateusz Tyczyński liczy, że mimo ograniczeń uda się zaznaczyć wagę jaką miał protest radomskich robotników dla miasta i całego kraju. Przypominać ma o tym wystawa „Zaczęło się w Radomiu – Czerwiec 76”, która stanie na placu Corazziego i będzie można ją oglądać do 17 lipca.

O tym jak ważną rolę odegrały radomskie wydarzenia będzie można dowiedzieć się także ze spaceru śladami radomskiego „Czerwca ’76”.

W organizację obchodów włączyli się też właściciele kilku radomskich lokali gastronomicznych. W ich menu znajdą się m.in. smaki z lat siedemdziesiątych.

A za nami jest już biegowy półmaraton. W obchody włączył się też teatr. Aktorzy powszechnego do 24 czerwca będą prezentować fragmenty książki Teresy Opoki „Na ścieżkach zdrowia”. Mini serial teatralny będzie można oglądać. O godz.19.00 na Facebokowej stronie Teatru.

Historycy szacują, że 25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia wyszło około 20 tys. ludzi, którzy sprzeciwiali się podwyżkom cen żywności i złej sytuacji ekonomicznej. Protest został stłumiony przez oddziały milicji.  Zatrzymano 654 osoby, a za udział w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Zaczęły się represje i szykanowania.

Komentarze