Wsparcie Mazowsza dla dzieci z depresją. Startuje program, który ma pomóc mazowieckiej młodzieży w walce z zaburzeniami nastroju. Tysiące uczniów z mazowieckich placówek oświaty weźmie udział w programie, którego celem jest zapobieganie depresji wśród dzieci i młodzieży
Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na realizację tego projektu 451 tysięcy złotych. Według badań, zaburzeń samopoczucia doświadczają już dzieci w wieku przedszkolny powyżej 2 i 3 roku życia. W grupie wiekowej 6-12 lat ilość chwiejnych stanów emocjonalnych jest znacznie większa. Depresja u dzieci i osób dojrzewających często występuję równolegle z innymi zaburzeniami afektywnymi między innymi stanami lękowymi. Statystyki mówią, że czynnik współwystępowania innych zaburzeń u małoletnich zdiagnozowanych na depresję, wynosi aż 75 procent. Dzieci i młodzież to grupa, która coraz częściej doświadcza zaburzeń emocjonalnych – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
W zajęciach wezmą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego. Będą odbywać się w 15-25 osobowych grupach, a przeprowadzą je doświadczeni psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy. Spotkania składają się z dwóch modułów. Pierwszy dotyczy depresji, drugi – samobójstw. W ramach programu uczniowie będą mogli skorzystać z pomocy specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego i psychiatrii, informuje Struzik.
Realizacją programu zajmą się placówki medyczne na terenie całego województwa. W Radomiu działania edukacyjne projektu będą prowadzone przez Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy. Program rozpoczyna się w listopadzie bieżącego roku i zakończy w czerwcu 2022 roku. W związku z pandemią COVID-19 spotkania mogą odbywać się online.