Adam Bielan proponuje stworzenie ponadpartyjnej koalicji na rzecz wspólnego działania i uzyskania dla Mazowsza dodatkowych 3 miliardów euro z funduszy unijnych. Oznacza to, że region radomski ma szansę na dodatkowy miliard euro.
Jest to związane ze statystycznym wydzieleniem Warszawy ze struktur Mazowsza.
Nowy podział Statystyczny w Polsce został wdrożony decyzją premier Beaty Szydło w 2016 roku wszedł w życie 1 stycznia 2018. Na poziomie Polski ten podział obowiązuje. Jednak chodzi o wpisanie go w statystykę Unii Europejskiej.
„W ciągu trzech ostatnich miesięcy, trzy razy byłem w Brukseli. Trzy razy rozmawiałem z osobami, które podejmują w tej sprawie decyzję, że sprawa jest bardzo trudna. Jesteśmy opóźnieni i krytykowani w Brukseli za to, że nie dokonaliśmy tego podziału statystycznego wcześniej. W Brukseli co 3 lata są takie okienka, kiedy można dokonywać takiego podziału.” – mówi Adam Bielan.
Wicemarszałek Senatu tłumaczy: „Mazowsze jako całość – te dane są już dość stare – ma aż 110% unijnego PKB. Czyli jest 10% powyżej unijnego PKB w 2017 roku. Wiemy z danych statystycznych, że jak powstają dwa regiony: warszawski i reszta województwa mazowieckiego to jest przepaść między nimi. Mamy wtedy Warszawę na poziomie 152%. Region Warszawy jest bogatszy od Wiednia, a reszta województwa mazowieckiego na poziomie 59% czyli najbiedniejszych regionów w Polsce. Jeżeli nie dojdzie do statystycznego wydzielenia stracimy 3 miliardy euro, jako województwo mazowieckie bez Warszawy. Biorąc pod uwagę, że mamy 3 okręgi: płocko-ciechanowski, siedlecko-ostrołęcki i radomski, wychodzi po ok. 1 miliardzie euro na każdy z nich.
Decyzje są opóźnione. Najbliższe miesiące będą kluczowe. Jeżeli decyzje dotyczące najbliższej siedmiolatki budżetu unijnego od 2021r. zapadną w tym roku to sprawa będzie bardzo trudna. Jeżeli te negocjacje przesunął się na przyszły rok nasze szanse się zwiększają. Proszę pamiętać, że przeciwko nam jest nie tylko wiele krajów unijnych, które nie chcą tego nowego podziału statystycznego, ale i większość regionów w Polsce. Dlatego, że globalna kwota dla Polski nie zmieni się. Czy te 3 miliardy zostaną na Mazowszu, czy nie ta kwota będzie taka sama. Jeżeli my dostaniemy te 3 miliardy to ktoś inny ich nie dostanie. Jest to walka o te same pieniądze. Tak naprawdę możemy liczyć tylko na parlamentarzystów z tego regionu.”
„Chcę zbudować taką koalicję ponadpartyjną, niezależnie czy ktoś jest w Platformie w PSL, czy w jakimś innym grupowaniu powinien na rzecz tego działać.” – mówi Adam Bielan.
W kwietniu możliwa jest wizyta w Radomiu unijnych urzędników, którzy mają zobaczyć jakie dysproporcje występują w naszym regionie. Dokładna data nie jest jeszcze znana.