„Anioły w Ameryce” cz. 2 w cyklu Helios na scenie



W ramach cyklu „Helios na scenie” prezentowane są najlepsze spektakle National Theatre i Comédie-Française. W poniedziałek, 25 września o godz. 18.30 widzowie obejrzą drugą część przedstawienia „Anioły w Ameryce” z Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie.

Autorem sztuki jest Tony Kushner, jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy amerykańskich. Za „Anioły w Ameryce” otrzymał m.in. Nagrodę Pulitzera, dwie Tony Awards oraz dwie Drama Desk Awards. W 1998 roku londyński National Theatre uznał „Anioły w Ameryce” za jedną z dziesięciu najlepszych sztuk teatralnych XX wieku.

Ameryka, połowa lat 80-tych XX wieku. Grupa nowojorskich gejów zmaga się z problemami życia w wielkim mieście, tożsamości płciowej i kulturowej w czasach przemian obyczajowych, szalejącego kryzysu, pandemii AIDS i konserwatywnych rządów administracji Ronalda Reagana. Dwaj główni bohaterowie są chorzy na AIDS. Jeden z nich, Prior Walter, zastanawia się, czy jest przy zdrowych zmysłach, ponieważ zaczyna widzieć duchy i anioły. Drugi – Roy Cohn – to postać ponoć stworzona przez autora na kanwie prawdziwej postaci ze świata amerykańskiej polityki. Roy nie może uwierzyć, że zapadł na AIDS, ponieważ sądził zawsze, że tylko „szarzy ludzie” mogą zachorować na tę chorobę.

Przedstawienie wyreżyserowała Marianne Elliott.

W obsadzie: Andrew Garfield, Denise Gough , Nathan Lane , James McArdle, Russell Tovey.

W antrakcie kino Helios zaprasza na słodki poczęstunek.

 

Odkryj nowe oblicze teatru w kinach Helios!

Co dwa tygodnie, w poniedziałkowe popołudnia na widzów kin Helios czekają wielokrotnie nagradzane spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, zarejestrowane w systemie HD z udziałem publiczności w najbardziej cenionych teatrach Europy.

Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie.
Znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę – „Hamleta” Williama Shakespeare’a. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Sir Laurence Olivier, znany aktor i reżyser teatralno-filmowy, określany mianem największego aktora szekspirowskiego swojej epoki.

Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespeare’a), a także obcą i dramaty współczesne. Do tej pory zespół przygotował ponad 800 premier. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów (nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych). Obecnie na deskach brytyjskiej sceny narodowej występuje zespół liczący 150 aktorów.

Comédie-Française (Komedia Francuska)
Bywa także nazywana Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Hôtel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Théâtre des Variétés-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża.

W programie cyklu „Helios na scenie”:

  • 25 września, godz. 18:30 – Anioły w Ameryce, część druga
  • 09 października, godz. 18:30 – Wieczór Trzech Króli
  • 23 października, godz. 18:30 – Piotruś Pan
  • 06 listopada, godz. 18:30 – Kto się boi Virginii Woolf?
  • 20 listopada, godz. 18:30 – Yerma
  • 11 grudnia, godz. 18:30 – Opętanie
  • 25 grudnia, godz. 18:30 – Cyrano de Bergerac

Bilety: normalny – 38 zł, ulgowy – 32 zł, grupowy (powyżej 15 osób) – 28 zł

źródło: helios.pl

Komentarze