Pomimo licznych apeli i próśb pozbywanie się worków z odpadami nadal stanowi ogromny problem. W przydrożnych rowach, krzakach, a nawet na chodnikach czy w ulicznych koszach znajdują się worki ze śmieciami, których nie powinno tam być. Za taką lekkomyślność płacą wszyscy radomianie.
Pracownicy Oddziału Czystości i Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji stale natrafiają na worki z odpadami z gospodarstw domowych, stare i zniszczone opony, potłuczone butelki oraz puszki aluminiowe w miejscach, w których absolutnie nie powinno ich być. W ulicznych koszach można także odnaleźć worki z gruzem lub innymi odpadami, których miejsce jest w kontenerze. Zapełnione w ten sposób kosze uniemożliwiają wyrzucenie do nich drobnych rzeczy, takich jak: butelka, papierek czy chusteczka, co w konsekwencji prowadzi do wyrzucania ich na trawę.
Wszyscy mieszkańcy płacą za odbieranie w nieograniczonych ilościach odpadów komunalnych. Stąd wyrzucanie śmieci w krzakach, czy rowach to głupi pomysł. Warto mieć świadomość, że zaśmiecanie przyrody ma swoje konsekwencje. Wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych, a w szczególności zaśmiecanie drogi, ulicy, placu, ogrodu, trawnika lub zieleńca, to wykroczenie i grozi za to grzywna w wysokości 500 złotych. Konsekwencje prawne to tylko jedna strona medalu. Drugą stanowią skutki ekologiczne takiego postępowania. Warto pamiętać, że niektóre śmieci rozkładają się nawet kilkaset lat! Czas rozkładu przykładowych produktów wynosi:
– Materiał bawełniany – 1 – 5 miesięcy,
– Chusteczki – 3 miesiące,
– Materiał wełniany – 1-5 lat,
– Niedopałek papierosa – 1 – 10 lat,
– Guma do żucia – 5 lat,
– Puszka aluminiowa – 50 – 200 lat,
– Woreczek z tworzywa sztucznego – 300 lat,
– Puszka konserwowa – 10 lat,
– Drewniane krzesło – 20 lat,
– Gumowa opona – 50 – 80 lat.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji apeluje do radomian, aby zwracali baczną uwagę na osoby, które wyrzucają śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Jeżeli ktoś zauważy, że z samochodu wyrzucane są worki z odpadami, należy zapisać numer rejestracyjny pojazdu i natychmiast zadzwonić po odpowiednie służby. Całodobowy numer Straży Miejskiej w Radomiu to 986. Szybkie i zdecydowanie reagowanie na takie przypadki lekkomyślności pozwolą złapać i ukarać sprawcę zanieczyszczania.