„Azyl P. i Przyjaciele”



Azyl P. to niewątpliwie legenda polskiej muzyki rockowej. Zaczynali w latach 80-tych jako laureaci Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Talentów. Na swoim koncie mają takie przeboje, jak Mała Maggie, Chyba Umieram, Och Lila czy Kara Śmierci. Jednak po kilku latach działalności słuch o nich zaginął…aż do teraz. Album „Azyl P. i Przyjaciele” już w sprzedaży.

W 2017 roku Azyl P. obchodzi swój jubileusz 35 – lecia powstania zespołu. Z tej okazji w czerwcu br. w radiowej Trójce odbył się koncert grupy z udziałem zaproszonych gości zatytułowany „Azyl P. i Przyjaciele”. Na scenie pojawili się Marek Piekarczyk, Ania Brachaczek, Titus, Krzysztof Jaryczewski, Maciej Silski i  Juan Carlos Cano. Podczas koncertu „Azyl P. i Przyjaciele” zespół zaprezentował swoje największe przeboje. Album jest zapisem koncertu w Trójce, który odbył się 22.06.2017 r.

Tracklista:

1. Chyba umieram – Juan Carlos Cano

2. Dajcie mi azyl – Juan Carlos Cano

3. Nic więcej mi nie trzeba – Juan Carlos Cano

4. Twoje życie – Titus

5. Och Lila – Titus, Anna Brachaczek

6. Daj mi swój znak – Anna Brachaczek

7. Już lecą – Maciej Silski

8. Kara śmierci – Maciej Silski

9. Praca i dom – Maciej Silski

10. Buty czerwone – Krzysztof Jary Jaryczewski

11. Zwiędłe kwiaty – Marek Piekarczyk

12. Och Alleluja – Marek Piekarczyk

13. Mała Maggie – Anna Brachaczek

Bonus track

Co ja wiem – Maciej Silski

Azyl P. powstał w 1982 w Szydłowcu. Pierwszy skład zespołu tworzyli: gitarzysta i wokalista Andrzej Siewierski, gitarzysta Leszek Żelichowski, basista Darek Grudzień i Marcin Grochowalski grający na bębnach.
Rok później Azyl P. zakwalifikował się do finału Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Talentów w Warszawie. Jury wyłoniło 2 zwycięzców przyznając im równorzędne nagrody: Azyl P. i Klaus Mitffoch. Nagrodą była sesja nagraniowa w studiu Tonpressu. Azyl P. nagrał dwa utwory: „Twoje Życie” i „Chyba umieram”. Ten drugi bardzo szybko trafił na  „Listę Przebojów Trójki”. Po sukcesie „Chyba umieram”, decydując się na emigrację, zespół opuścił Leszek Żelichowski. Jego miejsce zajął Jacek Perkowski.

Jesienią 1983 roku zespół nagrał kolejne dwie piosenki: „Och Lila” i „Kara Śmierci”. „Och Lila” stając się jednym z najbardziej dynamicznych utworów polskiej muzyki rockowej szybko znalazł się na trzecim miejscu „Listy Przebojów Trójki”.
1984 to rok największego przeboju grupy „Małej Maggie”. Dzięki tej piosence Azyl P. osiągnął szczyty popularności w Polsce, niekwestionowane pierwsze miejsce telewizyjnych Przebojów Dwójki i drugie listy przebojów radiowej Trójki. Do dziś Azyl P. kojarzony jest właśnie z tym utworem, chociaż zespół nie do końca utożsamiał się z taką stylistyką.
Sukces Azylu P. ugruntowała duża trasa koncertowa, podczas której dokonano nagrań na pierwszą, długogrającą płytę zespołu „Live”. Wbrew oczekiwaniom fanów, niski nakład płyty wydanej przez Klub Płytowy Razem, ograniczył jej dostępność. Wiosną 1985 roku Azyl P. nagrał kolejny singiel, na którym znalazły się „I znowu koncert” i „Nic więcej mi nie trzeba”.

W październiku tego roku zespół nagrał swoją pierwszą studyjną, długogrającą płytę zatytułowaną „Nalot”. Nagrania jedenastu piosenek dokonano w studiu Teatru Stu w Krakowie. Bez żadnej promocji radiowej „Nalot” rozszedł się w ograniczonym nakładzie 1000 egzemplarzy, głównie wśród wiernych fanów zespołu.
Rok 1986 to początek końca Azylu P., z powodu choroby z zespołu odszedł Marcin Grochowalski, jego miejsce zajął Jarosław Szlagowski. Zmęczeni całą sytuacją muzycy postanowili zakończyć działalność zespołu.
W dniu 28 grudnia 2007 Andrzej Siewierski zmarł śmiercią tragiczną.
W 2015 roku zespół wznowił działalność.

źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia; azylp.pl

Komentarze

TAG


CLOSE
CLOSE