Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej„Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej” to nowa wystawa, która 6 grudnia zostanie zaprezentowana online w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

„Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej” to wystawa prezentująca opowieści, te popularne i te mniej znane, dotyczące powstania Radomia i okolic. Ekspozycja przeznaczona będzie przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale każdy miłośnik naszego regionu znajdzie tu wiele ciekawostek.

– Na najnowszej wystawie pokazane będą najważniejsze podania dotyczące powstania Radomia, tego skąd wzięła się nazwa Piotrówka, najstarszego miejsca w Radomiu jak również późniejsze, związane z Esterką czy ze słynną mieszczką radomską, która przeciwstawiała się żołnierzowi szwedzkiemu – tłumaczy Grzegorz Kościelniak, z Muzeum im. Jacka Malczewskiego, kurator wystawy.

Na wystawie zaprezentowane zostaną także baśnie i legendy dotyczące miejscowości na terenie Ziemi Radomskiej: Skaryszewa, Jedlińska, Kotarwic, Iłży, Szydłowca czy Drzewicy.
– Zależy nam, żeby mieszkańcy tych okolic także zobaczyli tę wystawę, dowiedzieli się jak powstały nazwy miejscowości – dodaje Grzegorz Kościelniak.

Legendy prezentowane będą poprzez zaaranżowane sceny z wykorzystaniem lalek i pacynek pochodzących z różnych instytucji kultury w Polsce, m.in. z Muzeum Bajek w Kielcach, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Teatru Groteska z Krakowa, czy też Teatru Lalek Arlekin z Łodzi.

Wystawa powstaje w oparciu o baśnie i legendy autorstwa Oskara Kolberga, Ewy Nowakowskiej i Zenona Gierały.

Na razie wystawa zostanie zaprezentowana w niedzielę, 6 grudnia poprzez reportaż dostępny w mediach społecznościowych muzeum oraz na stronie internetowej.

– Już dziś zachęcamy do oglądania. Natomiast jak tylko muzeum zostanie otwarte natychmiast zaprosimy zwiedzających, aby przenieśli się w świat baśni. W specjalnie przygotowanej gablocie zaprezentujemy także pierwsze wydania „Baśni i legend Ziemi Radomskiej” Zenona Gierały z przełomu lat 70. i 80. oraz każde kolejne, poszerzane wydanie. Publiczność zobaczy także książkę Oskara Kolberga „Dzieła wszystkie, tom 21. Radomskie cz. II”, wydaną jeszcze za życia autora.

Wystawa w muzeum będzie prezentowana od niedzieli, 6 grudnia do 31 marca 2021.

Fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Komentarze