Bezpieczne wakacje w kontekście ruchu drogowego cz. I



Wakacje to czas zasłużonego odpoczynku. Zanim jednak pojedziemy na urlop, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, które dotyczą nas jako uczestników ruchu drogowego. O tym na co uważać i czego unikać, opowiadał mł. insp. Jacek Mnich- naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu.

Okres urlopowy wiąże się z wyjazdami, a środek lokomocji wybierany najczęściej w przypadku podróży po kraju to samochód. Popularność „czterech kółek” w lato jest szczególnie widoczna, stąd niestety przygnębiające statystyki. – Czas wakacji cechuje się tym, że wypadków w ruchu drogowych jest zazwyczaj więcej niż w poprzedzających miesiącach. Wynika to z paradoksalnie z dobrych warunków atmosferycznych. Wówczas kierowcy są skłonni jechać szybciej i podejmują zbędne ryzyko. Ponadto będąc rozluźnionym pod wpływem wakacyjnej aury, nasza reakcja jest wolniejsza.

Również rozmowy przez telefon komórkowy (przez zestaw głośnomówiący) mogą stać się przyczyną wypadu. Badania naukowe pokazują, że osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy w czasie jazdy ma praktycznie taki sam czas reakcji, co pijany kierowca. Mówiąc o alkoholu oczywiście apeluję do wszystkich, by nie wsiadali za kierownicę pod jego wpływem. My, jako policja będziemy to kontrolować. Biesiadując z przyjaciółmi zadbajmy o to, by zawsze był ktoś, kto rozwiezie nas do domów lub skorzystajmy z taksówek – doradzał mł. insp. Jacek Mnich.

Policja w czasie wakacji realizuje projekt Bezpieczne Wakacje 2018. – W ramach tego przedsięwzięcia będziemy starali się utrzymać płynność ruchu. Jeśli dojdzie do zatamowania i zrobi się tzw. korek, wówczas policja zastosuje ręczną regulację. Naszym priorytetowym zadaniem związanym z projektem jest niesienie pomocy osobom, które poruszają się po naszych drogach. Jeśli do jedzie do wypadku, my ze swojej strony zrobimy wszystko co w naszej mocy. Przestrzegam natomiast uczestników ruchu drogowego, którzy znajdą się w takiej sytuacji. Proszę pamiętać, że na miejscu wypadku liczą się sekundy, więc wszystko to co jest związane z udostępnieniem przejazdu jest niezwykle istotne.

Zadbajmy też o edukację naszych dzieci. Młodzi ludzie często przeceniają swoje możliwości zwłaszcza w otoczeniu kolegów i koleżanek. Apeluję również do pieszych o rozwagę. Przechodząc przez jezdnię w miejscu wyznaczonym mamy pierwszeństwo, ale co nam po nim, gdy zostaniemy potrąceni przez kierowcę, który nie zdążył zahamować? Dlatego musimy mieść oczy szeroko otwarte, by nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą. Wówczas będziemy mieć pewność, że kierowca na pewno się zatrzyma – tłumaczył  mł. insp. Jacek Mnich

Bezpieczeństwo w kontekście ruchu drogowego to niezwykle ważny i obszerny temat. Kolejne wątki związane z tym zagadnieniem zostaną omówione w jutrzejszym materialne dostępnym na stronie Radia Radom.

Komentarze



CLOSE
CLOSE