full screen background image

Bezpłatna komunikacja miejska w Radomiu – sen czy jawa?Darmowa komunikacja miejska w Radomiu to jedna z odważniejszych propozycji programowych Wojciecha Skurkiewicza, kandydata PiS na włodarza naszego miasta. Dziś pomysł ten poprali wiceprezes NFOŚiGW, Artur Michalski oraz Marcin Witko prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, w którym to mieście od roku funkcjonują bezpłatne autobusy.

– Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej jest realne i możliwe do wykonania. Od roku Tomaszów Mazowiecki może się cieszyć ekologicznym taborem, a natężenie ruchu autobusowego wrosło o 70%. To znaczy, że tomaszowianie zostawili swoje samochody w garażach i przesiedli się do bezpłatnej komunikacji, do nowoczesnych pojazdów. Wprowadzenie tego pomysłu jest odważnym, proekologicznym krokiem, który się opłaca przede wszystkim mieszkańcom – mówił prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.

– NFOŚiGW wprowadził nowe programy pomocowe na rzecz transportu publicznego. Mamy środki na zakup nowego taboru autobusowego na transport publiczny w miastach. Ku mojemu zdziwieniu do tego programu nie aplikował Radom, ale nie wszystko stracone. Program dotyczy wyprodukowania i zakupienia ze środków publicznych najnowocześniejszych autobusów, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, bowiem transport elektryczny nie emituje spalin – dodał Artur Michalski.

– Mówiąc o darmowej komunikacji miejskiej mamy pełną świadomość tego, że dziś koszty komunikacji w Radomiu sięgają ok. 50-55 mln zł, przy czym 30 mln zł pochodzi z budżetu miasta, a 60% wpływów z biletów pochodzi przede wszystkim od osób młodych. Dziś MZDiK dysponuje 126 autobusami, które nie są ekologiczne. Tu właśnie upatrujemy szansy w porozumieniu i w rozmowach z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz w pozyskaniu środków na nowoczesne, ekologiczne autobusy – dodał Wojciech Skurkiewicz.

Na liście miast poza Tomaszowem Mazowieckim, w których funkcjonuje darmowa komunikacja miejska znalazły się min.: Nysa, Bełchatów, Głowno, Goleniów, Gostyń, Lubin, Mława, Nowogard, Ornontowice, Otmuchów, Świerklany, Ząbki oraz Żory.

Komentarze