Bezpłatne badania w kierunku zapalenia wątroby typu C na JózefowieMazowiecki Szpital Specjalistyczny będzie realizował „Program polityki zdrowotnej badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C” finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego

W lecznicy na Józefowie będą prowadzone bezpłatne badania laboratoryjne w kierunku zapalenia wątroby typu C. Zostaną one zrealizowane w ramach „Programu polityki zdrowotnej badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C”. Projekt sfinansuje samorząd Mazowsza. By móc wziąć udział w programie trzeba spełniać pewne kryteria.

– To m.in. bycie mieszkańcem Mazowsza, ukończone 18 lat oraz wyrażenie zgody na świadome poddanie się badaniu – mówi Ewa Golonka, Naczelna Pielęgniarka w szpitalu na Józefowie.

Zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus HCV. Zakażenie nim może przebiegać bezobjawowo przez wiele lat, dlatego ważne jest jego wczesne wykrycie.

– Na początku pacjent poddany zostanie badaniu przesiewowym – mówi dr Brygida Beck, kierowniczka Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w szpital na Józefowie.

W szpitalu na Józefowie przebadanych w kierunku zapalenia wątroby typu C może zostać 406 osób. Dodatkowo wszyscy z zakwalifikowanych będą edukowani pod kątem wirusa HCV. Program potrwa do grudnia 2022 roku.

Komentarze