BO 2020 – przyjmowanie wniosków od połowy kwietnia



Radomianie od poniedziałku, 15 kwietnia znów będą mogli zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego 2020. W związku ze zmianą w ustawie o samorządzie gminnym w puli przyszłorocznego BO Radomia znalazła się kwota 5,8 mln zł. To o milion złotych więcej na sfinansowanie inicjatyw mieszkańców niż dotychczas. Przyjmowanie wniosków potrwa do 21 kwietnia.

W 2020 roku do podziału będzie o milion złotych więcej niż do tej pory czyli 5,8 mln złotych. To efekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, w której zapisano, że na obywatelskie projekty ma być przeznaczone 0,5 proc. wydatków gminy. Zniknie dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych. Zamiast tego pojawią się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tysięcy, na które zostanie przeznaczona kwota 800 tysięcy złotych. Na projekty o wartości do 400 tys. złotych miasto zarezerwuje 2 mln złotych. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona np. dla szkół.

– Wnioski mieszkańców będziemy przyjmować od 15 kwietnia. Będzie je można składać nie tylko w urzędzie, ale też w punktach mobilnych zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie całego miasta – zapowiada Mateusz Tyczyński.

Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. Szczegółowe rozwiązania zostały wypracowane podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim. W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godz. 8.00 – 22.00 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne. W przypadku tzw. projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu.

Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego potrwa od 5 do 21 lipca, a listę zwycięskich projektów poznamy do 18 sierpnia.

Projekty będzie można składać w czterech stałych punktach:

– w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego, ul. Kilińskiego 30 (pok. 19),
– w Biurze Rady Miejskiej, ul. Moniuszki 9 (pok. 13A),
– w Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu, ul. Struga 1,
– w Referacie Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego, ul. Żeromskiego 53 (pok. 104).

Wnioski będzie można przesyłać także za pośrednictwem strony internetowej www.konsultacje.radom.pl. Ze względu na konieczność dołączenia do wniosku podpisów osób popierających projekt wraz z wyrażeniem zgody na udział w konsultacjach społecznych, obligatoryjnym załącznikiem w przypadku składania wniosków przez internetowy system będzie druga strona wniosku wraz z odręcznie wypisaną listą poparcia i podpisami. Na stronie będą też dostępne informacje na temat pracy mobilnych punktów przyjmowania wniosków, które będą organizowane w różnych miejscach na terenie miasta.

Komentarze