„Boże Ciało” z nominacją do Oscara!Film Jana Komasy został nominowany do 92. Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii pełnometrażowy film międzynarodowy. Jest to drugi rok z rzędu, kiedy polski film otrzymał nominację do Oscara® w tej kategorii. Rok temu cieszyliśmy się z sukcesu „Zimnej wojny” (łącznie film Pawła Pawlikowskiego otrzymał trzy nominacje, w tym dla najlepszego reżysera i za najlepsze zdjęcia – Łukasz Żal). Tegorocznych zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w nocy z 9 na 10 lutego. 

Nominacje w kategorii pełnometrażowy film międzynarodowy:

  • „Boże Ciało”, reż. Jan Komasa (Polska)
  • „Parasite”, reż. Bong Joon-ho (Korea Południowa)
  • „Ból i blask”, reż. Pedro Almodóvar (Hiszpania)
  • „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotewska, Ljubomir Stefanow (Macedonia Północna)
  • „Nędznicy”, reż. Ladj Ly (Francja)

Najnowsze dzieło Jana Komasy („Miasto 44”, „Sala samobójców”) to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia („Na granicy”). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”) i Tomasz Ziętek („Cicha Noc”, „Konwój”), zdobywcy prestiżowych wyróżnień poprzednich edycji FPFF w Gdyni – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”) i Łukasz Simlat („Amok”) oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – „Wataha”. Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. („Wołyń”, „Bogowie”, „Drogówka”). Muzykę do filmu skomponował duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio „Dzięki Bogu” Françoisa Ozona.

Opis filmu:

„Boże Ciało” to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum a profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw…

Oficjalny zwiastun filmu:

Foto: Andrzej Wencel © Aurum Film

źródło: materiały prasowe

Komentarze