Budżet Obywatelski 2020 – zgłaszanie projektów



Od piątku, 15 lutego radomianie mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego 2020. W związku ze zmianą w ustawie o samorządzie gminnym w puli przyszłorocznego BO Radomia znalazła się kwota 5,8 mln zł. To o milion złotych więcej na sfinansowanie inicjatyw mieszkańców niż dotychczas. Przyjmowanie wniosków potrwa do 1 marca br.

Większa kwota w radomskiej puli BO 2020 to efekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, w której zapisano, że środki zabezpieczone na zadania zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego nie mogą wynosić mniej niż 0,5% wydatków gminy. Ponadto w miastach nie posiadających podziału na jednostki pomocnicze każda z ewentualnych części BO musi dotyczyć całego miasta.

Od lewej: M. Tyczyński, R. Witkowski

– Budżet Obywatelski, który funkcjonuje w Radomiu od kilku lat okazał się już dużym sukcesem. Mam nadzieję że ta edycja, która w roku 2020 jest przed nami udowodni, że korzystają z tego narzędzia jakim jest Budżet Obywatelski wspólnie z mieszkańcami możemy zmieniać miasto na lepsze, czyniąc je przyjemniejszym do życia. Budżet Obywatelski 2020 to zupełnie nowe wyzwanie, a istotna zmiana w BO 2020 dotyczy miast, które nie są podzielone na dzielnice – mówi prezydent Radosław Witkowski.

W Radomiu zniknie zatem dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych. Zamiast tego pojawią się się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tysięcy, na które zostanie przeznaczona kwota 800 tysięcy złotych. Na projekty o wartości od 50 tys. do 400 tys. złotych miasto zarezerwuje 2 mln złotych. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne i dla nich przeznaczony jest milion złotych. W Budżecie Obywatelskim 2020 zmieniła się także definicja ogólnodostępności. Realizacja projektu w całości będzie musiała być prowadzona w przestrzeni publicznej, a dostępność obiektu dla wszystkich mieszkańców w godz. od 8:00 do 22:00 to minimum 10 godz. tygodniowo.

– Za chwilę rozpoczynamy przyjmowanie wniosków. Do 1 marca czekamy na projekty radomian, którzy chcą, żeby nasze miasto zmieniało się na lepsze. Mam nadzieję, że w tym roku większa pula finansowa przełoży się na większą ilość osób składających swój projekt. Wiele dyskusji budziła kwestia ogólnodostępności projektów zwłaszcza tych, zgłaszanych i realizowanych przez szkoły. Postanowiliśmy doprecyzować, czym jest ogólnodostępność, by nie ograniczać innym korzystania z danej przestrzeni. Pierwszeństwo w dostępie będą miały osoby niepełnosprawne – tłumaczy dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

Projekty do Budżetu Obywatelskiego 2020 będą przyjmowane w dniach od 15 lutego do 1 marca. Do 31 maja zostanie przedstawiona karta do głosowania, a samo głosowanie odbędzie się w dniach od 10 do 30 czerwca. Wyniki zostaną przedstawione do 30 lipca.

Formularz zgłaszania projektów do realizowania w ramach BO 2020 dostępny jest na stronie Urzędu Miejskiego.

Komentarze