full screen background image

„Skrzypek na dachu” powraca na deski radomskiego teatruPo długiej przerwie na deski Teatru Powszechnego w Radomiu powraca liryczny i zarazem widowiskowy musical w reżyserii Macieja Korwina „Skrzypek na dachu”. To pogodna, dowcipna, pełna ciepła opowieść o najważniejszych wartościach i przemijaniu. Przedstawienie dopełnia świetne aktorstwo, imponująca scenografia, brawurowa choreografia, 150 kostiumów, ponad 40 wykonawców i nade wszystko piękna muzyka. Pierwsze wznowienia spektaklu odbędą się w dniach 14-17 lutego.

„Skrzypek na dachu” to musical z muzyką Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina. Historia jest luźno oparta na powieści „Dzieje Tewji Mleczarza” autorstwa żydowskiego pisarza pochodzącego z Ukrainy Szolema Alejchema. Premiera przedstawienia odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu. Radomska premiera musicalu miała miejsce 31 grudnia 2008 roku.

Głównym bohaterem „Skrzypka na dachu” jest Tewie. To biedny mleczarz, który wraz z rodziną mieszka w ubogiej Anatewce, małym żydowskim miasteczku w carskiej Rosji. Wiedzie spokojny żywot w harmonii ze światem i w zgodzie z tradycją. Pogoda ducha pozwala mu dzielnie stawiać czoła codziennym zmartwieniom i troskom, jakich doświadcza jako mąż i ojciec pięciu córek. Zabiega o to, by dobrze wydać córki za mąż i zapewnić im dostatnią przyszłość. Cóż z tego, skoro dziewczyny mają zupełnie inny pomysł na swoje szczęście. Zmieniająca się rzeczywistość i zawirowania historii burzą uporządkowany świat rodziny Tewiego i zmuszają mieszkańców Anatewki do opuszczenia rodzinnej wsi. Wraz z odejściem mieszkańców kończy się cała epoka, w przeszłość odchodzi tradycja.

– „Skrzypek na dachu” to pogodna, dowcipna, liryczna, pełna ciepła opowieść o świecie, którego już nie ma, o najważniejszych wartościach, przemijaniu. Świetne aktorstwo, imponująca scenografia, brawurowa choreografia, 150 kostiumów, ponad 40 wykonawców. A nade wszystko piękna muzyka z takimi hitami jak: „Gdybym był bogaczem”, „L’Chaim” czy wzruszającym „To świt, to zmrok” – opisuje Jolanta Korłub-Ogonkowska Teatru Powszechnego.

Spektakle „Skrzypka na dachu” odbędą się 14, 15, 16 i 17 lutego o godz. 18.00 oraz 14, 15, 16 i 17 marca o godz. 18.00.

Przedsprzedaż biletów: tel. 048 384 53 22, 604 56 64 06, e-mail: bilety@teatr.radom.pl, www.teatr.radom.pl

Komentarze