full screen background image

Ogólnopolskie liczenie osób bezdomnychW nocy z 13 na 14 lutego (ze środy na czwartek) odbędzie się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych przebywających w placówkach pomocowych oraz w miejscach niemieszkalnych. Nasze miasto tradycyjnie bierze udział w akcji, która przeprowadzana jest co 2 lata. W 2017 roku w Radomiu zliczono 262 osoby bez stałego dachu nad głową. Określenie liczby bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania aktualnej skali bezdomności w Polsce. 

– Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, czy też dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym – mówi Justyna Piątek rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Sprawne przeprowadzenie badania wymagać będzie zaangażowania wszelkich dostępnych służb. Na bieżąco tworzona będzie lista osób bezdomnych. W dniach 13 i 14 lutego służby przeprowadzą z osobami bezdomnymi ankiety zalecone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Funkcjonariusze Straży Miejskiej i Streetworkerzy dotrą do osób w miejscach niemieszkalnych. Patrole Policji i Straży Miejskiej przeprowadzą ankiety z osobami bezdomnymi spotkanymi w przestrzeni publicznej. Liczenie osób bezdomnych odbędzie się również w Areszcie Śledczym, ponieważ zakres miejsc, w jakich powinny być zbierane informacje o osobach bezdomnych wskazuje również na więzienia. Ankiety zostaną przekazane gminnemu koordynatorowi. Przeprowadzenie badania jednej nocy nie jest wykonalne w przypadku, gdy nie zostanie wcześniej rozeznane środowisko. Ponadto w ciągu jednej nocy trudno dotrzeć do wszystkich osób bezdomnych. Dlatego w Radomiu, szczególnie w miejscach niemieszkalnych ankiety przeprowadzane są już kilka dni przed terminem, aby nie było obawy, iż znaczna część osób nie zostanie policzona – dodaje Justyna Piątek.

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych jest przeprowadzane co 2 lata w miesiącach zimowych. Tegoroczne badanie będzie szóstą tego typu akcją. W 2017 roku podczas badania w Radomiu zliczono 262 osoby, z czego 108 osób przebywało w placówkach dla bezdomnych.

Źródło: MOPS Radom

Komentarze