Co będzie w ratuszu?Urząd Miejski ogłosił przetarg na rewitalizację ratusza. Oferty konkursowe można przesyłać do 20 czerwca.
Ratusz jest drugim budynkiem, po kamienicy Deskurów, należącym do miasta, który w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zostanie odrestaurowany. W kamienicy Deskurów prace rewitalizacyjne już się zaczęły.

– Zakładamy całkowitą rewitalizację ratusza. Remont będzie dotyczył m.in. odgrzybiania i wysuszenia fundamentów, wymiany dachów i wzmocnienia ścian. Chcemy także przygotować się do kolejnego etapu rewitalizacji, czyli budowy płyty rynku wraz z garażem podziemnym – powiedział wiceprezydent Konrad Frysztak.

Według zapewnień wiceprezydenta ratusz po rewitalizacji będzie przyjazny osobom niepełnosprawnym. Pojawią się podjazdy oraz windy, które ułatwią przemieszczanie się w obrębie budynku i umożliwią wejście do niego.

Po remoncie ratusz zacznie pełnić funkcję administracyjną. Odbywać się w nim będą sesje rady miejskiej. Do ratusza zostanie przeniesione Biuro Rady Miejskiej. Magistrat planuje również utworzenie filii Biura Obsługi Mieszkańca. Radomianie będą mogli w niej załatwić najpotrzebniejsze sprawy, a także zostawiać podania i inne dokumenty. Nową siedzibę  zyska także Wydział Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej.

– W sąsiedztwie ratusza znajduje się kamienica Deskurów, która  będzie pełnić funkcje edukacyjne z zakresu budowania przedsiębiorczości. Chcemy, aby rynek stał się najbardziej reprezentacyjną częścią Radomia – dodał wiceprezydent.

W oficynach ratusza swoją siedzibę będzie miał Związek Harcerstwa Polskiego, który obecnie mieści się w Młodzieżowym Domu Kultury. Jednym z pomysłów harcerzy jest stworzenie miejsca do interaktywnego poznawania historii miasta.

– Chcemy przede wszystkim wykorzystać dziedziniec do działań kulturalnych oraz promujących zdrowy tryb życia – powiedział Komendant Hufca ZHP Radom-Miasto Bartosz Bednarczyk. – Chcemy pozyskać środki unijne na rozwój tego miejsca – dodał.

Prace rewitalizacyjne potrwają najprawdopodobniej do grudnia 2018 roku, choć magistrat nie wyklucza skrócenia tego terminu.

Komentarze