Darz Bór – Dasz Krew – Dar Polskich Myśliwych



W najbliższy czwartek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu odbędzie się zbiórka krwi pod hasłem: „Darz Bór – Dasz Krew”. To ogólnopolska akcja zorganizowana przez Polski Związek Łowiecki pod patronatem Regionalnych Centrów Krwiodawca i Krwiolecznictwa w Polsce.

Krew na wagę złota

Akcja „Dasz Bór – Dasz Krew” trwa od 1 sierpnia i jest odpowiedzią na większe zapotrzebowanie na krew w miesiącach letnich. – Wakacje to czas wypoczynku i zabawy, ale równocześnie okres, w którym znacznie wzrasta liczba zabiegów transfuzji krwi. Są one wykonywane poszkodowanym w wyniku kolizji drogowych i często ofiarami są dzieci. Jednocześnie spada liczba krwiodawców w związku z wyjazdami na urlopy. Krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować, a jedynie człowiek jest źródłem, od którego możemy go otrzymać. Z tego względu takie akcje mają ogromne znaczenie dla ludzkiego życia – podkreśliła Katarzyna Stanios z RCKiK w Radomiu.

Dar polskich myśliwych

– Zapraszam myśliwych, sympatyków łowiectwa i wszystkich ludzi dobrego serca do udziału w czwartkowej akcji. Przed rejestracją proszę dawców o podanie pracownikom placówki hasła „Dasz Bór – Dasz Krew”. Równocześnie zachęcam do honorowego oddawania krwi w pozostałe dni – mówił Hubert Ogar, myśliwy oraz koordynator akcji w okręgu radomskim.

Zbiórka „Darz Bór – Dasz Krew” zostanie przeprowadzona 9 sierpnia br. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Limanowskiego 42 w Radomiu o godz. 9:00.

Kto może zostać dawcą?

Honorowym dawcą może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem do pobrania krwi jest wykonanie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dyskwalifikują również zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, artroskopia, laparoskopia) oraz zabiegi, które były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litry płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Komentarze