Dodatkowe autobusy na wybranych kursachOd 30 i 31 marca i 1 kwietnia do odwołania część kursów będzie obsługiwana dwoma autobusami

Ze względu na wprowadzone przez rząd ograniczenia liczba pasażerów nie może obecnie przekroczyć połowy liczby miejsc siedzących w danym pojeździe. Dla autobusów przegubowych (18-metrowych) limit ten został ustalony na 20 osób, dla standardowych (12-metrowych) na 14 osób, a dla najmniejszych (10-metrowych) na 10 osób.

W przypadku dojazdów do zakładów pracy na określone godziny i późniejszych powrotów z nich dotychczas do przewozu około 30 pasażerów wystarczał jeden standardowy autobus. Obecnie potrzebne są dwa (w tym często jeden przegubowy). – Po analizie frekwencji na kursach wskazanych przez pasażerów oraz dyspozytorów firm przewozowych (dotyczyło to firm na terenach przemysłowych na Gołębiowie, Wólce Klwateckiej, Wincentowie, Potkanowie i Wośnikach) sukcesywnie są podejmowane decyzje o wzmacnianiu poszczególnych newralgicznych kursów. W miarę możliwości taborowych oraz kadrowych firm wykonujących przewozy, gdyż liczba wolnych dodatkowych autobusów i kierowców jest ograniczona – mówi Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Zmiany w dni powszednie od 30 marca 2020 roku (poniedziałek) do odwołania:
linia 10: obsługa dwoma autobusami kursu o 5:12 z pętli Wacyn / Osiowa do pętli Gołębiów / Holszańskiej, obsługa dwoma autobusami kursu o 22:07 z pętli Gołębiów / Holszańskiej do pętli Wacyn / Osiowa (nie będzie z tego powodu wykonywany rozkładowy kurs zjazdowy linii 9 z pętli Os. Prędocinek do zajezdni Żakowice o 21:05 – według obowiązującego w dni powszednie rozkładu sobotniego).

Zmiany w dni powszednie od 31 marca 2020 roku (wtorek) do odwołania:
linia 5: obsługa dwoma autobusami kursu o 5:12 z pętli Sadków / Lotnisko do pętli Rożki, obsługa dwoma autobusami kursu o 5:58 z pętli Rożki do pętli Sadków / Lotnisko;
linia 13: obsługa dwoma autobusami kursu o 5:08 z pętli Józefów / Szpital do pętli Wośniki / Samorządowa, obsługa dwoma autobusami kursu o 14:13 z pętli Wośniki / Samorządowa do pętli Józefów / Szpital.

Zmiany w dni powszednie od 1 kwietnia 2020 roku (środa) do odwołania:
linia 12: obsługa dwoma autobusami kursu o 4:59 z pętli Os. Południe przez ulicę Mroza do pętli Wincentów (uwaga: drugi autobus dołącza się nie od pętli, ale o 5:05 od przystanku Wierzbicka / Toruńska 03!);
linia 17: obsługa dwoma autobusami kursu o 4:59 z pętli Gołębiów / Fołtyn do pętli Potkanów / Stalowa, obsługa dwoma autobusami kursu o 17:53 z pętli Gołębiów / Fołtyn do pętli Potkanów / Stalowa (nie będzie z tego powodu wykonywany rozkładowy kurs zjazdowy do zajezdni Żakowice o 17:33);
linia 21: obsługa dwoma autobusami kursu o 4:51 z pętli Os. Prędocinek do pętli Wincentów.

Na części kursów obsługiwanych dotychczas przez autobusy standardowe kursują obecnie pojazdy przegubowe (dotyczy to między innymi całodziennych zadań na linii 10, obsługujących newralgiczne kursy).

Uwaga!

Ze względu na to, że sytuacja jest dynamiczna, bardzo zmienna oraz niespotykana dotychczas w naszej historii, MZDiK prosi o zrozumienie i o zachowywanie się zgodnie z przepisami obowiązującymi w stanie epidemii. Szczególnie o respektowanie ograniczeń w przemieszczaniu się do sytuacji bezwzględnie koniecznych (głównie dojazdów do pracy, jeśli nie ma innych możliwości, na przykład transportu indywidualnego).

– Prosimy przede wszystkim o samodyscyplinę wśród pasażerów, ponieważ kierowcy mogą nie mieć możliwości dokładnego skontrolowania liczby osób w autobusie. Pojazdy oraz miejsca siedzące w nich zostały odpowiednio oznakowane w celu zachowywania odstępów pomiędzy pasażerami. Inne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Radomiu mogą być ewentualnie wprowadzane w przypadku konieczności dostosowania się do dalszych decyzji służb rządowych albo sanitarnych, związanych z koronawirusem – mówi Puton.

Organizator komunikacji miejskiej, wprowadzając zmiany, nie jest w stanie przewidzieć, jakie będą wydawane dalsze dyspozycje. Ewentualne uwagi można zgłaszać bezpośrednio do Działu Przewozów Pasażerskich MZDiK: komunikacja@mzdik.pl.

Źródło: MZDiK

Komentarze